Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
Kariyer ve Yıldız Günlerinin Konuğu Bu Hafta Orhan Kural Olacak

Okullarda, halk eğitim merkezilerinde ve farklı eğitim kurumlarında çevreyle, doğayla ve tabiatla alakalı seminerler veren Orhan Kural


Haber Tarihi : 26-10-2017  

Kariyer ve Yıldız Günlerinin Konuğu Bu Hafta Orhan Kural Olacak

Dinar Özel Ünal Yılmaz Kolejinde Kariyer ve Yıldız Günleri etkinliğine bu hafta Kömür Teknolojisi, Hava Kirliliği, Briketleme, Ekoloji ve Madencilik üzerine değişik dillerde 50 civarında makale yazan Orhan Kural katılacak.

Her hafta Özel Kolejde kariyer edinmiş kişileri ağırlayan onların hayatlarını ve mesleklerini öğrenen öğrenciler için bu haftaki konuk isim ünlü bir kişi oldu.

Okullarda, halk eğitim merkezilerinde ve farklı eğitim kurumlarında çevreyle, doğayla ve tabiatla alakalı seminerler veren Orhan Kural Dinar Özel Ünal Yılmaz Kolejinde katılacağı Kariyer Yıldız Günlerinde öğrencilere Doğa konulu seminer sunacak.

Orhan Kural Kimdir?

1950 yılında İstanbul Nişantaşı’nda doğdu. 1969 yılında Kadıköy Maarif Koleji’ni (Bugünün Kadıköy Anadolu Lisesi) bitirdi. Babası Halil Esat Kural o yıllarda İstanbul Milli Eğitim Müdürü idi. 1972 yılında İTÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi’nden “Maden Mühendisi” olarak mezun oldu.

Bir dönem de Hıfzı-Sıhha Enstitüsü’nün danışmanlık görevini de üstlendi.
Çukurova Grubu’nun daveti ile Ukrayna’nın Donetsk Kenti’ndeki briket fabrikasında incelemelerde bulundu.
İki sene boyunca (2013 – 2014) Zeytinburnu Belediyesi’nin ve üç yıl Şişli Belediyesi’nin (2014-2017) organize ettiği “Yeşil Yıldızlı Okullar” projesinin koordinatörlüğünü yaptı.
Farklı mahkemelerce bilirkişi olarak görevi aldı.

Biri İngilizce olmak üzere, kömürle ilgili dört kitabın editörlüğünü yaptı.
İngilizce “Kömür” kitabının (Coal) önsözüne 22 devlet başkanı katılmış ve kitap bu özelliği sayesinde “Guiness Dünya Rekorlar Kitabı”na girmiştir.
On yıl içinde farklı coğrafyaların anlatıldığı 17 adet gezi kitabı hazırlamıştır. Bazıları yedinci baskısına kadar ulaşmıştır.
“Bu Kitap Başka” isimli bir de “anı kitabı” vardır. Bu eser yedi kez basıldı ve zaman zaman en çok satanlar listesine de girdi.

5000’e yaklaşan sayısı ile dünyada en fazla “konferans verme” rekoruna sahiptir. Türkiye’nin seksen bir il, yüzlerce ilçe ve 69 ülkede “ekolojiye saygı” bilincini yaymak amacıyla verdiği konferansların dağılımı web sayfasında verilmektedir(www.orhankural.com). Konferanslar hem güldüren, hem hüzünlendiren, hem de düşündüren, herkesin bilip de belki de unuttuğu gerçekleri bir “stand-up” havasında dile getiriyor. Bazen bir ilköğretim okulunda müdür olan genç, çocuk iken dinlediği Orhan Kural konferansını hatırlamaktadır.

Zaman zaman sahnede kendisine Esin Afşar, Nasuh Mahruki, Leyla Tekül, Cem Karaca, Özdemir Erdoğan, Haluk Levent ve Füsun Önal eşlik etmiştir. Fatih (4), Üsküdar (2), Bursa Belediyeler Birliği, Beyoğlu (2), Esenler (3), Sultangazi, Bahçelievler, Zeytinburnu (3), Kağıthane (4), Şişli (2), Küçükçekmece, Beykoz, Ümraniye (2), Tuzla, Sancaktepe, Bağcılar, Beşiktaş, Sarıyer (2), Ataşehir Belediyelerle işbirliği ile bu ilçelerdeki okullarda konferans verdi.


Haberle İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Bölüme Ait Diğer Haberler