Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
TÜRK OCAKLARI DİNAR ŞUBESİ ZİYA GÖKALPI ANDI,  ÂŞIK VEYSEL’İ TÜRKÜLERLE YÂD ETTİ

Daha sonra Türk’üz türkü çağırırız” diyen ve tüm eserlerinde birleştirici olan,  Büyük Ozan Âşık VEYSEL” doğumunun 123. Yılı münasebetiyle


Haber Tarihi : 27-10-2017  

TÜRK OCAKLARI DİNAR ŞUBESİ ZİYA GÖKALPI ANDI,  ÂŞIK VEYSEL’İ TÜRKÜLERLE YÂD ETTİ

Türk Ocakları Dinar Şubesi her ayın son Perşembe günü gerçekleştirdiği “Perşembe Sohbeti” çerçevesinde 26 Ekim 2017 Perşembe günü akşam Dernek binasında yaptığı sohbet toplantısında; Türk Ocaklarının da kurucuları arasında olan büyük Türkçü Ziya Gökalp’ı ölümünün 93.yılı sebebiyle bir programla andı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra Şube başkanı Raif ÖZTÜRK slâyt gösterisi eşliğinde “Türklük Yolunda Bir Büyük Düşünür-Ziya Gökalp, Türkçülüğü ve Etkileri” konulu sunum yaptı.

Sunum sonunda Ziya Gökalp’in Türk Milliyetçiliği felsefesiyle yazdığı şiirlerden örnekler okundu. Katılımcıların katılımı ile sohbet toplantısında Bilge Kağan”dan günümüze Büyük Türk Milliyetçileri ve fikirlerinden bahsedildi. Nihal ATSIZ, Mustafa Kemal ATATÜRK, Alparslan TÜRKEŞ gibi yakın dönemin Türk Milliyetçilerinin milliyetçilik üzerine düşünceleri sözleriyle hatırlandı. Türkçülüğün “bölücü olmadığı, toparlayıcı ve birleştirici bir ruh olduğu” görüldü.

Daha sonra Türk’üz türkü çağırırız” diyen ve tüm eserlerinde birleştirici olan,  Büyük Ozan Âşık VEYSEL” doğumunun 123. Yılı münasebetiyle Ozan Kul Mercan’ın söylediği Âşık Veysel türküleriyle anılarak, Ruhu şad edildi.

Çayların içilmesinden sonra, Türk Ocakları Dinar Şube Başkanı Raif ÖZTÜRK’ün katılımcılara teşekkürü ile sohbet toplantısı son buldu. 17.10.2017


Haberle İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Bölüme Ait Diğer Haberler