Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
Cumhuriyet, Atatürk ilkeleriyle sonsuza kadar yaşayacak

Türkiye Cumhuriyeti, Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda ilerleyecek, O’nun ilkelerine bağlı kalarak sonsuza kadar yaşayacaktır


Haber Tarihi : 28-10-2017  

Cumhuriyet, Atatürk ilkeleriyle sonsuza kadar yaşayacak

 

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda, Türkiye Cumhuriyeti’nin Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerine bağlı kalarak sonsuza kadar yaşayacağını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. Köksal, “Cumhuriyetin kazanıldığı topraklar olan Afyonkarahisar’ın milletvekili olmakla gurur duyuyorum. Cumhuriyet, Osmanlı Devleti’nin ihtişam, talan, dünya malı, makam ve mevki hırslarının getirdiği metal yorgunlukla, sağlıklı düşünemeyen yöneticilerin zamansız ve uygunsuz savaş kararları ile çökme noktasına gelmesinin ardından Türk Milleti’nin çıkışını simgelemektedir. Bu yönüyle Türk Milleti’nin varlığı, Cumhuriyet’in kurulma süreci ile doğrudan bağlantılıdır. Cumhuriyet’in kurucu kadroları, dünya malı, makam mevki istekleri yerine devletin sürekliliğini, milletin hayatını esas almıştır” dedi.

HAKKARİLİ VE EDİRNELİ VATANDAŞIMIZ EŞİT

Cumhuriyet rejiminin Türkiye için en doğru kalkınma biçimi olduğunu hatırlatan Köksal, “Siyasi anlamda Cumhuriyet, yalnızca seçme ve seçilme serbestliği olarak anlaşılıyor. Bu tanım doğru olmasına rağmen eksiktir. Cumhuriyet, aynı zamanda Hakkari’de doğan vatandaşımız ile Edirne’de doğan vatandaşımızı, Ağrılı vatandaşımız ile İzmirli vatandaşımızı, şehirde yaşayan vatandaşlarımızla köylü vatandaşlarımızı eşit şartlara kavuşturan yönetim biçimidir. Anadolumuzu kalkındıracak en doğru yönetim, Cumhuriyet yönetimidir. Kıymetini bilmek, Cumhuriyet’in faziletlerini anlatmak, boynumuzun borcudur” diye konuştu.

6 İLKE OLMAZSA OLMAZ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün belirlediği 6 ilkenin özelliğine dikkat çeken Köksal, “Cumhuriyetimizin kurucusu, Başkomutan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’in temelindeki 6 ilkeyi, Cumhuriyet Halk Partisi’nin de tüzüğüne koydurmuştur. Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, Laiklik, Devletçilik ve Devrimcilik, bu ilkelerdir. Bu ilkelerin birini bile yıpratmak, devletin kurucu iradesine ortadan kaldırmaya teşebbüstür. AKP iktidarında özellikle Devletçilik ve Laiklik ilkeleri ayaklar altına alınmak istenmiştir. Devletin en gözde kurumları yok pahasına satılmıştır. Bunun yanı sıra ülke, başıbozuk cemaat görünümlü terör örgütlerine teslim edilmiştir, bu cemaat görünümlü terör örgütleri için ‘Ne istediniz de vermedik’ itirafında bulunulmuştur. Laiklik ilkesinden uzaklaşılmıştır. AKP döneminde kişiye göre değişen adalet terazisi ise Cumhuriyetçilik ilkesine zarar vermiştir” ifadelerini kullandı.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ÖNDERİMİZDİR

Atatürk’ün ilkelerinin elbette yaşayacağını söyleyen Milletvekili Köksal, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye Cumhuriyeti, Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda ilerleyecek, O’nun ilkelerine bağlı kalarak sonsuza kadar yaşayacaktır. Cumhuriyet’in kurucu iradesi, sadece 15 Temmuz 2016’daki gibi hain FETÖ’cülerin darbe girişiminde hatırlanacak bir kavram değildir. Cumhuriyet’in kurucu iradesi ve Cumhuriyet’in kurucuları, bu ülkenin çimentosu, üzerinde uzlaşma sağlanan, sevgiyle kalp köşkümüzde mukim olan önderlerimizdir. Cumhuriyet Bayramı, Mustafa Kemal Atatürk’ün, İsmet İnönü’nün ve Cumhuriyet’in tüm kurucu iradesinin hatırlanması gereken bir gündür. Bu vesileyle Cumhuriyet Bayramımızı kutluyor, bu toprakları vatan yapan şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.”


Haberle İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Bölüme Ait Diğer Haberler