Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
PROF DR. ORHAN KURAL ÇOCUKLARA VE KATILIMCILARA ENFES BİR SEMİNER VERDİ

Ayrıca İstiklal harbinde sadece erkeklerin değil kadınların çok büyük fedakarlıkların kahramanlıklarını anlatarak, bu vatana sahip çıkın. Dedi.


Haber Tarihi : 30-10-2017  

PROF DR. ORHAN KURAL ÇOCUKLARI VE KATILIMCILARA ENFES BİR SEMİNER VERDİ.

Kariyer ve Yıldız Günlerinin Konuğu Bu Hafta Orhan Kural Oldu

Dinar Özel Ünal Yılmaz Kolejinde Kariyer ve Yıldız Günleri etkinliğine bu hafta Kömür Teknolojisi, Hava Kirliliği, Briketleme, Ekoloji ve Madencilik üzerine değişik dillerde 50 civarında makale yazan Orhan Kural katıldı.

Her hafta Özel Kolejde kariyer edinmiş kişileri ağırlayan onların hayatlarını ve mesleklerini öğrenen öğrenciler için bu haftaki konuk isim ünlü bir kişi oldu.

Okullarda, halk eğitim merkezilerinde ve farklı eğitim kurumlarında çevreyle, doğayla ve tabiatla alakalı seminerler veren Orhan Kural Dinar Özel Ünal Yılmaz Kolejinde Kariyer Yıldız Günlerinde öğrencilere Doğa konulu seminer sundu.

 

BU VATAN KOLAY KAZANILMADI

 Dedesinin  Allahu Ekber dağlarında ayakları donduğundan kesildiğini , Memlekete döndüğünde anneanneme  mektup yazmış. Mektubunda : “Sen sağlam ayaklı biriyle nişanlanmıştın;  ama şu an benim ayaklarım yok. Nişanı atıyorum. “ demiş. Anneannem ona mektup yazarak Ben normal bir insanla nişanlanmıştım. Şimdi kahramanla evlenmek istiyorum dedi.  Kastamonu’nun, İnebolu’nun, Cide’nin, Küre’nin İstiklal harbinde kahramanlıklarını anlattı. Kıymetini bilin Dedi. Ayrıca İstiklal harbinde sadece erkeklerin değil kadınların çok büyük fedakarlıkların kahramanlıklarını anlatarak, bu vatana sahip çıkın. Dedi.

İSRAF ETMEYİN

Ülkemizde günlük 6 milyon ekmeği çöpe atıldığını tabağınızda yemek artığı bırakmamanız gerektiğini anlatarak İsrafın haram olduğunu söyledi.  Yılda açlıktan 22.000 kişinin öldüğü bir dünyada yaşıyoruz dedi. Dünyada248 ülke olduğunu gitmediği  6 ülke kaldığını anlatarak oralarda gördüğü ilginç anılarını anlattı. Kongo’da aç insanların çöplerde yiyecek toplamak için birbirleriyle kavga ettiğini gördüğünü anlattı.

BESLENMENİZE DİKKAT EDİN

Paketlenmiş yiyeceklerden kaçının , GDO’lu ürünlerden uzak durun. Cips, kola gibi yiyecek ve içicekler beyninde önemli öğrenme merkezlerini tahrip ediyor, dedi.Sigara ve içkiden uzak durun. Anne babası sigara içenleri nasıl vazgeçirecekleri yöntemleri anlattı.

Magazin ve  televizyon programları insanın beynini uyuşturmak için yapılıyor. Kendiniz uzak durdurduğunuz gibi ailenizi de ikna ederek uzak durmalarını sağlayın.

ATIK PİLLERİ YERE ATMAYIN

Pilleri yerlerden toplayın.  Bir pilin bir yılda bir filin içeceği suyu kirlettiğini anlattı. İlerde suyun altından kıymetli olacağını dikkatli kullanılması gerektiğini anlattı. Suları boşa harcamayın dedi

PLAKET VE KİTAP HEDİYE

Dinar Ünal Yılmaz Koleji Müdürü Ünal Yılmaz kariyer Günlerinde bu bilgileri bize aktaran değerli Prof. Dr. Orhan Kural’a plaket sunarak okul ve öğrenciler adına teşekkür etti. Prof. Dr. Orhan Kural da yazdığı kitapları müdür Ünal Yılmaz’a hediye etti

Seminere DİTSO başkanı Ahmet Hakan Uyan, Ticaret oda Başakanı Ahmet Acar, Muhtarlar Dernek Başkanı Sabri Can Bekle, Ozan Kul Mercan, yazar Safiye Çetinkaya’nın yanı sıra veliler ve halk katıldı. 

(Ramazan Gürbüz)


Haberle İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Bölüme Ait Diğer Haberler