Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
4. SUÇIKAN ŞİİR GÜNLERİ PROĞRAMI MUHTEŞEM OLDU

Şairlerin şiirlerini sunmasından sonra birlikte sahne alan Ozan Nihat ile Ozan Selahattin Kazanoğlu aşıklık geleneğinden güzelleme, koçaklama ve atışma


Haber Tarihi : 04-11-2017  

4. SUÇIKAN ŞİİR GÜNLERİ PROĞRAMI MUHTEŞEM OLDU

Dinar Yazarlar Şairler Kültür Derneğince hazırlanan proğrama Dinarlı ve Eskişehirden gelen şairler ile Dinarlı Ozan Kul Mercan, Eskişehirli Ozan Arif çayır ve Ozan Nihat ile Ozan Selahattin Kazanoğlu katıldılar.

Proğram Dinar belediyesi Kültür Salonunda kalabalık bir izleyiciyle yapıldı. Proğram sunuculuğunu dernek üyesi Gazi Yılmaz yaptı.

Proğrama başlarken sunucu Gazi Yılmaz; “ Bugün üzüntülüyüz dün 8 askerimiz şehit oldu proğrama başlarken aziz şehitlerimize Allahtan rahmet, acılı ailelere başsağlığı diliyorum” dedi.

Saygı duruşu ve İstiklal marşının hep birlikte okunmasından sonra, açılış konuşmasını yapan Dinar Yazarlar şairler kültür derneği başkanı Yaşar Sağlam; “Değerli misafirler, Dinar Yazarlar,Şairler ve Kültür Derneği olarak bugün “Suçıkan Şiir Günleri “ proğramının dördüncüsünü yapıyoruz.

Proğramımıza katılarak bizleri onurlandıran Eşyoder Eskişehir şairler,yazarlar ozanlar derneği başkanı sayın Ertuğrul Şakar’a ve dernek yöneticileri şair ve ozan dostlarımıza, davetimize icabet eden değerli Ozanlarımız, Ozan Nihat Sönmez ve Ozan Selahattin Kazanoğlu’na ve tabii ki bizleri her zaman destekleyerek proğramlarımıza katılan siz değerli hemşehrilerime ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” Dedi.

Konuşmasında şiirin anlamı üzerinde duran Yaşar sağlam;” Değerli misafirlerimiz, şiir nedir sorusunun çok farklı tanımları olmasına rağmen benim bu konuda en çok değer verdiğim iki tanımı sizlerle paylaşacağım.

Yahya Kemal Beyatlı’ya göre şiir; 

 “Şiir kalpten geçen bir hadisenin lisan hâlinde tecelli edişi; hissin birdenbire lisan oluşu ve lisan halinde kalışıdır.”

İkinci tanım ise Ahmet Haşim’e ait;

“Şiir bir hikâye değil, sessiz bir şarkıdır.”

Şiiri beklide daha iyi anlamanın yolu şiirle diğer türlerin arasındaki farkları anlamaktan geçer.”

Şiir ve musiki ve özellikle türkü arasında önemli bir bağlantının da var olduğunu söyleyen Yaşar Sağlam;” Mesela Mihriban şiiri olmasaydı, yani Abdurrahim Karakoç bu şiiri yazmasaydı Mihriban türküsü olur muydu? Tersten söylersek değerli usta Musa Eroğlu bu şiiri türkü olarak bizlere sunmasaydı bu şiir bu kadar meşhur ve tanınır olur muydu?

 

Bu düşünceden hareketle bizler şiir günlerinde şairlerle ozanların bir araya gelmesini önemsedik.

Bu birlikteliğin Dinar ölçeğinde sonuçlarını da aldık. Derneğimiz üyesi Ozan Kul Mercan dernek üyesi şairlerimize ait çok sayıda şiiri türkü formunda besteledi ve okumaktadır.”

Toplantıya katkısı olan tüm ozan ve şairlere teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

Proğramda Eskişehirli Ozan Arif Çayır ve Ozan Kul Mercan sazlarıyla sözleriyle beğenilen türkülerini sundular.

Şairlerin şiirlerini sunmasından sonra birlikte sahne alan Ozan Nihat ile Ozan Selahattin Kazanoğlu aşıklık geleneğinden güzelleme, koçaklama ve atışma dallarından çok güzel örnekler verdiler.Özellikle aşıkların atışmaları seyirciler tarafından beğeniyle izlendi.

 Proğramın sonunda proğrama katılan şairlere ve ozanlara belediye Başkanı yardımcısı Rafet Şimşek ve belediye meclis üyeleri Seydi Güçlü, Mehmet Karataş , Sami Soytürk ve Dinar Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Ömer Tombuloğlu arafından plaket ve katılım belgeleri verildi.

Proğram toplu fotoğraflar çekilmesiyle sona erdi.


Haberle İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Bölüme Ait Diğer Haberler