Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
DSİ’DEN  SUYLA  ALAKALI  AÇIKLAMA GELDİ

Burada bulunan suyun ilk çıktığı kaynağı inceleyen gazeteciler gördükleri manzara karşısında şok oldular. Eskiden çok daha fazla kaynaktan gelen su şimdi çok azalmış, neredeyse kuruma noktasına gelmişti.


Haber Tarihi : 24-01-2018  

DSİ’DEN  SUYLA  ALAKALI  AÇIKLAMA GELDİ

15 Ocak 2018 Dinar Gündem Gazetesinde, Umut Haberde ve Dinar Haber Gazetesinde Suçıkan Havuzunun Suyu neden azalıyor başlıklı haberimize, DSİ 18. Bölge Müdürlüğünden yanıt geldi.

 

Dinar’ın bütün sorunlarıyla yakından ilgilenen yerel  basın mensupları Suçıkan’ın suyunun neden azaldığıyla alakalı gerekli haberleri yapmış, ilçeye karşı olan ilgisini göstermişti. Bu haberden sonra ilçe vatandaşlarında büyük bir endişe oluşmuş, suların kesilebileceği bile konuşulmaya başlanılmıştı.

 

Gazeteciler Suyun Kaynağına Gitti

Dinar’da basın faaliyetlerini sürdüren Gündem, Umut Ve Dinar Haber gazetelerinin temsilcileri Suçıkan’da bulunan havuzdaki su seviyesinin 10 cm alçalması nedeniyle Menderes Nehrinin doğduğu yer olan İlçeye bağlı Eldere köyüne gitti. Burada bulunan suyun ilk çıktığı kaynağı inceleyen gazeteciler gördükleri manzara karşısında şok oldular. Eskiden çok daha fazla kaynaktan gelen su şimdi çok azalmış, neredeyse kuruma noktasına gelmişti.

 

Bütün bu yaşanan olaylardan sonra Devlet Su İşleri Isparta 18. Bölge Müdürlüğünden yetkililer yapılan haberlere karşı yazılı bir açıklama yaptı. Gazetelere gelen açıklamada şu bilgilere yer verildi, “2016 ve 2017 yıllarının kurak geçmesi ve yaşadığımız kış sezonunda da şu ana kadar yeterli yağışların olmaması nedeniyle Bölge Müdürlüğümüz hizmet alanındaki tüm su kaynaklarında kuruma ve ciddi derecede azalmalar oluşmaktadır.  Karakuyu gölünü besleyen en önemli kaynaklardan Eldere kaynaklarında da azalma mevcuttur. Dinar Belediye başkanlığının talebi doğrultusunda suçıkan kaynaklarında kurumumuzca incelemeler yapılmış olup, azalmanın sebebi genel kuraklık etkisiyle olduğu kanaatine varılmıştır. Bununla birlikte kurumumuzca dikkatle takibi yapılan en önemli konu su kaynağını Karakuyu gölünün oluşturduğu 2500 ha’lık Dinar Saz arazileri sulamasına yeterli suyun teminidir. Bu nedenle sulama için yeterli depolamanın sağlanması amacıyla Karakuyu gölünden sulama ve içme suyu dışındaki diğer su talepleri karşılanmamaktadır.

 

İlk Haber Nasıl Yapılmıştı

İlçemizin tek mesire alanı ve simgesi olan suçıkan park tesislerinde ki havuzun suyu neden azaldı?

Gazetemize gelen bilgi istihbaratı doğrultusunda, belediye suçıkan park tesisinde bulunan ve Menderes Nehrinin doğuş yeri olan suçıkan havuzunun suyu azaldığını öğrendik. Yaptığımız araştırmada havuzu besleyen pınarlardan suyun gelmediğini gördük.

Vatandaşlar, Suçıkan havuzunun suyunun azalma nedeni ile ilgili Devlet Su İşleri yetkililerine soruyor ve cevap bekliyor;

Havuzun suyu neden azaldı?

Su tekrar gelecek mi?

Su gelmez ise ne olacak?

Su gelmemesi durumunda sorumluluk kimin?

 

(Ramazan Gürbüz)


Haberle İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Bölüme Ait Diğer Haberler