Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
KARAHACILI KÖYÜ
KARAHACILI KÖYÜ TARİH: Kuruluşu 16. yüzyıla dayanmaktadır. Köy halkı Oğuzların Bozok koluna bağlı Avşar Yörüklerinin en büyük obası olan Karahacılı Yörüklerindendir. Köyün en büyük yörük aşiretlerinden biri Karamustafalar aşiretidir. Karahacı ismi bağlı olduğu yörük kolundan gelmekte ve bu Yörük kolu Orta Asya'dan; İran, Irak, Iğdır, Diyarbakır, Suriye, ...
Haber Tarihi : --  

KARAHACILI KÖYÜ
TARİH:
Kuruluşu 16. yüzyıla dayanmaktadır. Köy halkı Oğuzların Bozok koluna bağlı Avşar Yörüklerinin en büyük obası olan Karahacılı Yörüklerindendir. Köyün en büyük yörük aşiretlerinden biri Karamustafalar aşiretidir. Karahacı ismi bağlı olduğu yörük kolundan gelmekte ve bu Yörük kolu Orta Asya'dan; İran, Irak, Iğdır, Diyarbakır, Suriye, Adana, Kıbrıs, Kayseri, Yozgat, Denizli, Isparta ve Afyon dolaylarına yerleşen büyük bir yörük obasıdır. Bugün Türkiye’nin dört bir yanında Karahacılı ismiyle kurulmuş köylerin yanında başka isimde kurulmuş ama Karahacılı Yörüğü olan köyler bulunmaktadır. Köy ilk 7 hane olarak kurulmuş olup, köyün ilk kuruluşu şuan tarım arazisi olarak kullanılan eski köy mevkii olarak bilinir. Ancak köy halkı içme suyunu şimdiki eski köyün bulunduğu dere yatağındaki kuyulardan taşınıyormuş mesafe uzak ve bazı sıkıntılara neden olduğundan şimdiki eski köy diye bildiğimiz yere ikinci kez köyün yerleşimi kurulmuştur. Bu konuda köyün ileri gelenlerinden Ahmet Ali ÖZKAN’dan alına bilgilere göre zamanında eski köy mevkiine yerleşen köy su sıkıntısı çekmektedir ve bir gün develerin ayaklarında gördükleri çamurları takip ederek 2. yerleşim noktası olan sulak kısmı keşfetmişlerdir ve köy su sebebiyle oraya yerleşmiştir.1 Ekim 1995'te yaşanan depremden sonra köy tekrar eski yerleşim yerinden taşınarak üçüncü kez tekrar köy tüzel kişiliğine ait yere kurulmuş olup köy halkının büyük çoğunluğu burada ikamet etmektedir. Köy eski ve yeni Köy olarak ikiye ayrılmıştır. Köyün şu anda 128 hanesi Afyonkarahisar Denizli karayolunun kenarında bulunmakta geri kalan kısmı ise karayolunun 2 km içinde dir. Köy halkının çoğu çevre illerde yaşamaktadır. Çoğunluğu da Denizli’de oturmakta ve tekstil sektöründe çalışmaktadır. Bayramlarda köy halkı toplanır ve köy nüfusu kalabalıklaşır.
COĞRAFYA:
Afyonkarahisar iline 125 km, Dinar ilçesine 15 km Denizli iline 100 km uzaklıkta anayol üzerinde bir köydür.
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Karahacılı Dinar ilçesinin büyük köylerinden birisidir. 2008 yılı nüfusu 623’dir.
TARIM VE HAYVANCILIK:
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımda genelde kimyon, arpa, buğday ve nohut ekimi yapılmaktadır. Ayrıca köy halkı hububat biçim sezonunda köy dışında saman yaparak ekonomik gelir sağlarlar. Geniş meralara sahip köyde son yıllarda büyük baş hayvancılığın yanında küçükbaş hayvancılığı da önem kazanmaktadır.
KÜLTÜR:
ÇORBALAR: Tarhana (Un Tarhanası),Un çorbası, yayla çorbası (düğün çorbası)
YEMEKLER: Keşkek , Arabaşı (tavşan etinden), közleme (kuzu etinden), Hamur aşı ve Mevsimine göre genel bilinen yemek türleri yapılmaktadır. Hamur işi olarak köyde sevilerek yapılan Katmer ve Kömbe türü başı çekmektedir
Kaynak: http://tr.wikipedia.org Fotograflar: Mehmet SAĞLAM

Haberle İlgili Ziyaretçi Yorumları

Sizleri İlgi Ve Alakayla Takip Ediyoruz.Ve Çok Başarılı Buluyoruz.Tüm Ekibinize Başarılar Dilleriz... ( 26-10-2017 / 19:20:51 )

Www.esenyurtsatilikdaire.com.t

Siteniz çok güzel sürekli sizleri takip etmekteyim.başarılarınızın devamını dillerim...
www.esenyurtsatilikdaire.com.tr ( 07-07-2017 / 07:26:10 )

Burcu Demir

Siteniz çok güzel hem içerik hemde tasarım olarak çok beğeniyorum ne kadar da farkli sektörlerde yer alsak sizi ilği ve beğeniyle takip ediyoruz başarılarınızın devamı dilleriz.
www.esenyurtsatilikdaire.com.tr ( 05-07-2017 / 20:45:08 )

Esenyurt Satılık Daire İlanlar

www.esenyurtsatilikdaire.net
Olarak Başarılar Dilleriz... ( 04-06-2017 / 10:27:25 )

Esenyurt Satılık Daire

http://www.sividolummakinasi.com ( 06-05-2017 / 14:42:47 )

Sıvı Dolum Makinasi

Siteniz Çok Güzel Ve Başarılı Tebrik Ederiz.
www.bursaotoekspertiz.com.tr ( 20-04-2017 / 13:42:28 )

Bursa Oto Ekspertiz

Merhabalar siteniz içerik bakımından çok güzel olmuş başarılarınızın devamını dileriz ( 15-12-2016 / 12:48:09 )

Esenyurtilan.com

Siteniz çok güzel olmuş başarılar dileriz.
www.akitainu.com.tr ( 14-12-2016 / 03:06:46 )

Akita Inu

Siteniz Çok Güzel Ve Başarılı İçeriği Tasarımı Görselliği Çok Güzel Başarılarınızın Devamını Dilerim...
www.esenyurtsatilikdaire.net ( 18-10-2016 / 03:33:23 )

Burcu Güneş
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Bölüme Ait Diğer Haberler