Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
GENÇALİ KÖYÜ
Tarihi Gençali Köyü, Kafkasya'dan 1860 yılı (Rumi Takvimi1276) bahar mevsimi başında ayrılmış, aynı yıl deniz yolu ile Osmanlı Devletine göç etmiştir. Köy halkını oluşturan Adiğeler (Çerkesler) göç sırasında aynı yıl, ancak değişik kafile ve değişik tarihler de ayrılarak gelmiştir. Köy halkını meydana getiren Adiğe boyunun bir sülalesi Abzeh, diğer ...
Haber Tarihi : --  
Tarihi
Gençali Köyü, Kafkasya'dan 1860 yılı (Rumi Takvimi1276) bahar mevsimi başında ayrılmış, aynı yıl deniz yolu ile Osmanlı Devletine göç etmiştir. Köy halkını oluşturan Adiğeler (Çerkesler) göç sırasında aynı yıl, ancak değişik kafile ve değişik tarihler de ayrılarak gelmiştir. Köy halkını meydana getiren Adiğe boyunun bir sülalesi Abzeh, diğer sülalerinin tamamı Şapsığ'dır. Abzeh sülalesinden devam eden nesilleri kalmamıştır. Şuan köyün tamamı Şapsığ'dır. Halen Şapsığce dili konuşulmaktadır. Dinar-Denizli karayolu üzerindedir.
Kültür
Gençali Köyünüde yaşayan halkın halen için bulunduğu ve eskiden uygulayıp şimdi terk ettiği ve sonradan edindiği kültür yapısı ve gelenekleri vardır.
Adiğe (Çerkes) Kültürü
Bireysel ve toplumsal Gelenekleri: Toplumda yaşlı insanlara fevkalade itibar edilir. Hatırı sayılır. Küçükler kendinden büyük yaşlılarla muhatap olacaklarsa, önce kılık kıyafetini düzeltir. Yaşlıyla görüşmeler bittiğinde, yüzünüz yaşlıya dönük vaziyette, geriye doğru birkaç adım gidilir. Daha sonra sırt dönülerek yürünür. Diğer türlü ayrılmak çok ayıp karşılanır. Büyükler kapalı bir mekana girmeden önce bir iki kere öksürür ve bir süre bekler ondan sonra içeri girer. Hiçbir yaşlı kendisine ait mekana olsun ya da olmasın kapalı mekana haberiz birden girmezdi. Çünkü kendiden genç olanların toparlanmasını ve uygun ortamın oluşmasını beklerdi. Küçükler de kapalı mekana girişte ses vererek, kapıyı çalarak içeri girerlerdi. Küçükler büyüklerin yanında bacak bacağa atıp oturamazlar, yüksek sesle konuşamazlar, herhangi bir şey çiğneyemezler, şarkı söyleyemezler ve izinsiz oturamazlar. Büyüklerde bunu bildikleri için küçüklerin yanında uzun süre oturmazlar ve küçükleri rahatsız etmezlerdi. Bu davranış biçim bay-bayan tüm kesimde uygulanır. Bundan dolayı çerkeslerde en yaşlısından en küçüğüne kadar herkesin yeri ve davranış biçimi bellidir. Hiçbir aksaklık olmazdı. En yaşlı bay kadar en yaşlı bayan da otorite sahibidir. Erkek ve Kadın ayrımı yapılmaksızın saygı gösterilirdi. Çerkes toplumunda yaşlılar bilgedir. Onlar her şeyin en doğrusunu bilir ve en adil şekilde hareket edeceğini inanır ve itaat ederlerdi. Bir bayan yaşı ne olursa olsun bir delikanlı erkeğin önünden geçmez. Bir erkek
yaşı ne olursa olsun bir bayana kötü davranmaz. Odaya girenin selamlamasıyla birlikte odada oturanların tamamı ayağa kalkarak saygı gösterirler ve her yaştaki kişi kendine uygun olan yeri bilir ve oraya otururdu. Aile ortamında en yaşlı erkek aile reisidir. Bütün maddi manevi konular buradan organize edilir. Sorunlar aile reisi durumundaki kişi tarafından çözülür. Reisin baş danışmanı kendi eşidir. Eşi yoksa kendinden sonra gelen yaşlı her kim ise veya sü- laleden ve kendi yaşına yakın kişilerle birlikte hareket ederek meseleleri gizlilik için de çözer. Gençali Köyü aile toplumunda lider annedir. Baba kararlarını demokratik yollarla eşi ve çocuklarıyla paylaşarak hareket eder. Gençler (Küçükler) de öğlen ve akşam arası, akşama ve yatsı namazından sonra gece yarısına kadar kahvehaneyi ayrı kullanırlardı. Kahvehaneye giriş ve çıkışlarda mutlaka ceket düğmeleri iliklenir. Selam vererek girer, vedalaşarak çıkardı. Bu gelenek halen devam etmektedir. Halkla ilgili konularda burada toplantı yapılır. Kararlar burada alınır. Toplantıya katılması gereken büyük küçük kendini ilgilendiren kişiler katılır. Herkes yaşını gereği olan yerde yerini alır. Toplantının açılış konuşmasını o toplantının en yaşlısının açılış konuşması ile başlar. Toplantılarda toplantıyı yönlendiren ve idare eden kişi veya kişilere Thamete denir. Thamete; Gün gör- müş ve geçirmiş, bilgili, kültürlü, geleceği iyi görebilen, konuşma diksiyonu düzgün ikna kabiliyeti yüksek ve becerikli kişilerden olur. Thamete halk oyu ile seçilmez. Halkın arasında iken yaptığı iyi işlerle, ortam ve zaman içinde kendiliğinden ortaya çıkar. Halkta bunu benimser ve herkesce takdir edilir duruma geldiğinde Thamete olabilir.
Coğrafya
Afyonkarahisar iline 123 km, Dinar ilçesine 10 km uzaklıktadır.
İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Köy nüfusu 2008 yılı sayımına göre 170 dir.
Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Gen%C3%A7ali,_Dinar
Fotoğraf: Mehmet SAĞLAM

Haberle İlgili Ziyaretçi Yorumları

Sizleri İlgi Ve Alakayla Takip Ediyoruz.Ve Çok Başarılı Buluyoruz.Tüm Ekibinize Başarılar Dilleriz... ( 26-10-2017 / 19:20:51 )

Www.esenyurtsatilikdaire.com.t

Siteniz çok güzel sürekli sizleri takip etmekteyim.başarılarınızın devamını dillerim...
www.esenyurtsatilikdaire.com.tr ( 07-07-2017 / 07:26:10 )

Burcu Demir

Siteniz çok güzel hem içerik hemde tasarım olarak çok beğeniyorum ne kadar da farkli sektörlerde yer alsak sizi ilği ve beğeniyle takip ediyoruz başarılarınızın devamı dilleriz.
www.esenyurtsatilikdaire.com.tr ( 05-07-2017 / 20:45:08 )

Esenyurt Satılık Daire İlanlar

www.esenyurtsatilikdaire.net
Olarak Başarılar Dilleriz... ( 04-06-2017 / 10:27:25 )

Esenyurt Satılık Daire

http://www.sividolummakinasi.com ( 06-05-2017 / 14:42:47 )

Sıvı Dolum Makinasi

Siteniz Çok Güzel Ve Başarılı Tebrik Ederiz.
www.bursaotoekspertiz.com.tr ( 20-04-2017 / 13:42:28 )

Bursa Oto Ekspertiz

Merhabalar siteniz içerik bakımından çok güzel olmuş başarılarınızın devamını dileriz ( 15-12-2016 / 12:48:09 )

Esenyurtilan.com

Siteniz çok güzel olmuş başarılar dileriz.
www.akitainu.com.tr ( 14-12-2016 / 03:06:46 )

Akita Inu

Siteniz Çok Güzel Ve Başarılı İçeriği Tasarımı Görselliği Çok Güzel Başarılarınızın Devamını Dilerim...
www.esenyurtsatilikdaire.net ( 18-10-2016 / 03:33:23 )

Burcu Güneş
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Bölüme Ait Diğer Haberler