Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
İYİ KOMŞULUK İLİŞKİLERİNİN ÖNEMİ
Köşe Yazısı Tarihi : 16-02-2011       
İsmet Mere
ismet.mere@mynet.com

( Manevi Penceremiz )
Bir ev alırken veya kiralarken, 'EV ALMA, KOMŞU AL' denir. Bu ifade, komşuluk ilişkilerimizin önemini bizlere anlatmaaktadır. Herhangi bir sıkıntımızda veya bir ihtiyacımızda ilk başvuracağımız kişi aile yakınlarımızdan önce komşumuzdur. Evde tuz kalmadıysa, yağ , un vs. kaalmadıysa hemen başvurup ihtiyacımızı gidereceğimiz yer, ya yan komşumuz ya da üst kattaki veya alt kattaki komşumuzdur. Sabahleyin evimizden dışarıya adım attığımızda, ılk karşılaştığımız kimse yan komşumuz veya apartman komşumuzdan biridir. Bunlara benzer birçok konuda komşumuz bizim en yakın yardımcımızdır. Hatta bize bir hastalık veya ölüm geldiğinde de kan akrabalarımızdan önce duyup ya da görüp yardımımıza koşacak ilk kişi yine komşumuzdur. Bu örnekler yüzlerceye çıkartılabilir. Bundan dolayı komşuluk ilişkilerimiz mutlu bir hayat sürebilmemiz için son derece önemlidir.
Komşu, komşudur. Komşumuzla aynı dünya görüşlerini paylaşmıyor olabiliriz. Komşumuzun aynı dinden veya inançtan olup olmaması, onun komşuluk değerini değiştirmez. Çünkü o komşumuzdur. Komşumuzu değiştirmek bizim elimizde olmadığı için, önemli olan onlarla iyi geçinmenin ve karşılıklı saygı ve yardımlaşma ortamını meydana getirmek için bize düşeni yerine getirmektir. Komşu tarif edilirken: 'Ev, işyeri, arazi, köy, şehir ve ülke yönünden yakın olanların birbirlerine göre aldıkları isimdir'denilmektedir. Tecrid-i Sarih tercümesinin 10. cilt 130. sayfasında komşu şöyle tarif edilir:' Komşu tabiri hiç bir ayırım yapılmadan, műslűman-kâfir, âbid-fasık, dost-dűşman, yerli-misafir, iyi-kötű, yakın uzak bűtűn komşuları içine alır' denilmektedir.
Nüfus artışıyla şehirlerin büyümesi toplum murakabesini ve iyi komşuluk ilişkilerimizi maalesef çok azalttı. Hele büyük şehirlerimizde aynı apartman sakinleri birbirini tanımaz hale geldi. Ne mutlu ki köylerimizde bu bahsettiğimiz değerler halen canlılığını koruyor.
Komşulukta değer farklılıkları önemli değildir demiştim. Bununla ilgili olarak kendimden bir örnek vermek isterim: Ben Belçika'nın HERSTAL kazasında oturuyorum. Yan komşum Belçikalı hristiyan bir karı-kocadır. Yaz tatili için ülkemize gelirken arabamı onların garajına, evimin anahtarını da onlara bırakırım. Onlar benim evimin pancurunu her gün sabah kaldırır, akşam indirirler. Posta kutumu daima boşaltırlar. Böylece sahibi tatilde intibaı uyanmamasını sağlarlar. Bahçemin çimlerini de biçerler. Tabii bu ilişkilerimiz karşılıklıdır. Buna karşı diğer kenarımdaki komşum da yine Belçikalı, ateis bir beden eğitimi öğretmeniydi. Bahçeme diktiğim ağaca bile günşime engel diye karşı çıkardı. Benim gösterdiğim nezaket karşısında komşular onu ayıpladı ve sonuçta davranışlarını olumlu yönde değiştirmek zorunda kaldı, ilişkilerimiz güzelleşti.
Komşumuzla ilişkilerimizde bir sıkıntı var ise bu konuda kendi davranışlarımızı da sorgulamalıyız. Tabii ki her komşu bizim istediğimiz gibi olmayabilir. Menfaatperver, sinirli, kıskanç .. vs. olabilir. Bu durumlarda hoşgörü ve efendilikle onu yola getirmek gibi önemli bir görev bizi beklemektedir. Şunu iyi bilmelidir ki sizin efendiliğiniz ve hoşgörünüz karşısında ne kadar kötü olursa olsun hiçbir komşu uzun süre dayanamayacak ve sizin efendiliğinize aynı şekilde cevap vermek zorunda kalacaktır.
Atalarımız; 'Komşu komşunun külüne muhtaçtır' demiştir.
Gençliğimde şu hikâyeyi çok duyduğumu hatırlıyorum:' Bir müslümanın yahudi bir omşusu vardır. Bu yaahudi komşunun tuvaletinden gelen sızıntı bu müslümanın evine gelmekte ve nezaketinden ddolayı yahudi komşuya şikâyette bulunmadan devamlı olarak temizlemektedir. Bir gün bu müslüman hastalanır ve artık bu sızıntıyı temizleyemez. Yahudinin evine de geçer. Bunu şikayet için müslüman komşunun evine gelen yahudiye komşu durumu anlatarak bağışlamasını diler. Müslüman komşusunun, kendi evinden çıkan bu lâğımı aylardır temizlediğini, bu lâğım sebebiyle de hasta düştüğünü öğrenen yahudi komşu kendi tavrından utanır ve evine döner. Ertesi günü de bu islam nezaketinden etkilenerek müslüman olur.
Dinimizde komşuluk ilişkilerine çok büyük önem verilmiştir. Peygamberimiz (a.s) konuyla ilgili olarak ( Buhari, Műslim, Ibni Mace ve Tirmizi) 'nin rivayet ettiği bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur : ' Cebrail (a.s.) bana durmadan komşuya iyilik etmemi tavsiye ediyordu. Hatta öyle bir noktaya geldi ki; acaba Cenab-ı Hak komşuyu komşuya mirasçı mı kılacak yoksa diye düşündüm'.
Kur'ân-ı Kerimde Nisâ Sûresinin 34. âyetinde şöyle buyurmuştur: « Anaya, babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya ve maliki bulunduğunuz kimselere iyilik edin. »
Hz. Peygamber : « Műslűman, diğer műslűmanların, elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir. » buyuruyor.
Yine Peygamberimiz (a.s.) bir başka hadislerinde şöyle buyurmaktadır: ' İyi komşu, uysal binek ve geniş ev, kişinin saadetini sağlayan unsurlardandır.'
- Komşulara karşı tatlı sözlű, gűler yűzlű olmalıyız, karşılaştığında selamlaşmalı, hal-hatır sormalıyız, neşesini de kederini de paylaşmalı, hastalığında, dűğűn ve bayramda ziyaret etmeliyiz. Bir vefat vukubulduğunda defin işlemlerine yardımcı olmalıyız. Davetlerini kabul etmeli, çocuklarını ve aile fertlerini kendi ailemiz gibi görmeliyiz. Komşunun karısına-kızına asla kötü gözle bakılmaz. Asla eksiği aranmaz, dedi kodusu yapılmaz. Bir hâcet istediğinde eğer var ise reddedilmez. Bunlar iyi komşuluk ilişkilerinin temel prensipleridir.
Mahallede çocukların kavgasını aile kavgası haline getirmek ancak cahil ve kültürsüz ailelerin işidir. Oysa bizler artık cahil toplum olmayı kabul edemeyiz.
İyi komşuluk dileklerimle.
Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları

yazar beyefendiye tesekkürlerimi bildirir manevi penceremize isik tuttuklari icin Allah razi olsun .ben kendimde gurbetteyasiyorum gurbette dostunuzun olmasi olmazsaolmazlardandir komsuda iyi insanlar olursa insanin kederi o kadar az olur.saygi ve selamlarimi gönderir dualarinizda olmak dilegimle. okculardan ibrahim kor ( 23-02-2011 / 16:58:44 )

Ibrahim Kor
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları