Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
DİNAR ALTIN ŞEHİR (Sadece altını eksik)-1
Köşe Yazısı Tarihi : 23-03-2011       
Mehmet Tekin
guneydekultur@hotmail.com

( Dinar Yazıları )
   Canlılar için su ne kadar önemli ise şehirler için de yol o kadar önemlidir. Bazı şehirler iki yönden de şanslı olurlar; hem bol suları, hemde işlek yolları vardır. Dinar bu şanslı,şehirlerden biridir.
   Bundan 2000 yıl kadar önce Ege Denizi kıyısında bölgenin en büyük ve en ünlü şehri, aynı zamanda en büyük ithal ve ihraç limanı,Efes; bölgenin ikinci büyük şehri ise Dinar (Keleinai -Apameia) idi.Dönemin en işlek ve hayati ticaret yolu Efes'ten başlayıp Dinar'a geliyor, oradan doğu bölgelerine doğru devam ediyordu. Efes'ten kervanlarla yola çıkarılan mallar depolama ve sevkiyat yeri olan Dinar’a taşınır, bu kervanlar ve ticaret kafileleri yüklerini Dinar'da boşaltırlar, bundan sonra ya yeni yüklerle yola devam eder, ya da Anadolu'nun diğer yerlerinden gelmiş ihraç mallarını alarak Efes'e götürürlerdi.
   Ticaret bir yana, sadece Nuhun Gemisi Kilisesini ziyaret için gelenler bile şehrin caddelerini, hanlarını doldurur, şehre bir canlılık getirirlerdi.
   Yani o dönemde Dinar cıvıl cıvıl, hareketli, zengin bir yerdi, Bu kervanlar, ziyaretçiler ve konaklamalar sayesinde Dinar ticareti gelişmiş, refah içinde yüzen bir şehirdi. Depremlere rağmen şehir imparatorluk içindeki önemini uzun süre korudu.
   Ta ki İstanbul başkent olup bütün yolların oraya yönelmesine ve Efes'in yıldızının sönmesine kadar. Bundan sonra Efes unutuldu, liman doldu, şehir harap .  yollar geçilmez oldu. Buna bağlı olarak Dinar'ın da yıldızı söndü.O cıvıl cıvıl şehir küçüldü, ezildi, büzüldü, adeta terk edildi. Kimseler uğramaz oldu. Hayat damarı olan yol artık onu beslemiyordu.
   Aradan uzun yıllar, asırlar yıllar geçti. Dinar'ın (Geyikler) adı Osmanlı döneminde tekrar duyulmaya başlandı. Muhtemelen bol sularından dolayı kurulmuş değirmenleri bölge köylerinin ve mevsimlik göçe giden Yörük-Türkmen aşiretlerinin İhtiyacına cevap veriyordu. 19. yüzyıl sonlarında demiryolu sayesinde yeniden Ege'ye bağlanarak ön plana geçen Dinar sonra karayolunun geçişiyle önemli bir avantaj daha yakaladı. Ama ne yazık ki bunlar da değerlendirilemedi.
   Son 50 yıl içinde vilâyet olma hayalleriyle gezen Dinar halkı rüyalarından son depremin sarsıntı ve açılarıyla uyandı «yaşadığı acıların paniği içinde darmadağınık oldu. Yapılan yeni yapılar açıkta kalan halkın bir kısmına yurt-yuva oldu, ama şehri geriye getiremedi. (Devamı var)
Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları