Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
DİNAR ALTIN ŞEHİR (Sadece altını eksik)-2
Köşe Yazısı Tarihi : 30-03-2011       
Mehmet Tekin
guneydekultur@hotmail.com

( Dinar Yazıları )
Şimdi şehir yeniden gelişme ve kimliğini ispat etme aşamasında. Bu aşamada mutlaka herkesin yapabileceği şeyler vardır. Ama bunlar konuşulacağına, çınarların altında, gölgeli kaldırımlarda belediyenin, partilerin, hükümetin yaptıkları ve yapmadıkları şeyler tartışılıyor, Herkes akşam olunca fileler dolusu boş hayalle evlerine dönüyor.
Bir şehrin kalkınması sadece belediyeyle, partiyle olmaz. Atasözlerimiz ne diyor? İstiyorsan bir öğüt, kendi ununu kendin öğüt'... 'Kendi odununu kendisi kesen kişi iki defa ısınır' (Birincisi keserken, ikincisi yakarken). Önce herkes elinden geleni yapmalı, sonra Devlete iş düşüyorsa kapılar o zaman aşındırılmalı. Ama bir kere alışmışız ya, aksine davransak ayıp olur!
Şehrimiz kalkınacaksa bu yine Dinarlıların sayesinde olur. Bu kalkınma hamlesi sadece ekonomik boyutta değil, aynı zamanda kültürel, sosyal ve çevresel boyutları da içine almalıdır. Zengin diye öğündüğümüz kültürümüz erozyona uğruyor. Bu yüzden çalışmalara önce kültürel değerlerimizin, tarihi varlıklarımızın, el sanatlarımızın envanterleri çıkarılarak başlanmalı, tüm çalışmalar gelecek nesillere yaşanabilir ve müreffeh bir Dinar bırakma hedefine yönelik olmalıdır.
2000' li yıllarda Dinar'ın bu konudaki ihtiyacı oranında potansiyeli de artmıştır. Bir eksiklik, bunu başlatıp organize edecek ve izleyecek gönüllü kuruluşlardır. Bu çalışmalarda ilk ve en yakın hedef, turizmi geliştirmektir. Yapılacak diğer çalışmalar ona zemin hazırlayacak nitelikte, etkileri kalıcı çalışmalar olacaktır.
Dinar'ın kalkınma yolu geçmişte olduğu gibi ticaret ve turizmdir.
Bugün ticareti verimli olamıyorsa turizme yönelik olmayışındandır. Bu çağda turizme, özellikle kültür turizmine yönelik yatırım ve üretime öncelik vermek en akıllı yoldur.
Bunun sonucu mutlu, üretken, zengin ve çevresine örnek bir Dinar olacaktır. Bunu kim istemez?
Şimdi sözü uzatmadan, yapılabilecek işler konusunda daha önce yetkililer önünde de ifade ettiğimiz bazı teklifleri sıralayalım: Dinar'da bir etnografya müzesi ya da bir 'Kent Müzesi' açılmalıdır. Belediye önündeki meydanda tarım hayatı, meslekler ve yaşayışla ilgili bir açık hava müzesi düzenlenmelidir. Geçmişte işlemeli, yazılı taşları kırıp temellerde kullandık,mermerleri,heykelleri kireç ocaklarında yaktık. Şimdi hiç olmazsa şehrin orasında
burasında dağınık halde bulunan tarihi eserlerin, sütun, taş vb, kalıntıların etrafları temizlenerek yerinde koruma altına alınmalı, Suçıkan'dakilerin sorumlu müzenin direktifleri doğrultusunda tanzim ve teşhiri, tarihlendirilmesi,adlandırılması sağlanmalıdır.
(Devamı var)
Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları