Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
DİNAR ALTIN ŞEHİR (Sadece altını eksik)-3
Köşe Yazısı Tarihi : 07-04-2011       
Mehmet Tekin
guneydekultur@hotmail.com

( Dinar Yazıları )
Kale yıkığının (aslında Nuhun Gemisi Kilisesi) çevre temizliği yapılıp korumaya alınarak tanıtımı ve turizme açılması sağlanmalıdır.
incirli mağaralarının incelemeleri yaptırılıp bir proje hazırlatılarak turizme açılması sağlanmalıdır.
Midas ve Marseyas efsaneleriyle ilgili yayınlar yapılıp Suçıkan'a ilgi çekilmelidir.
Hıdırellez kutlamaları kurumlaştırılarak daha zengin programlarla geniş kitlelere maledilmesi, bunun devletin 'Kültürel Etkinlikler Takvimi'ne girmesinin sağlanmalıdır.
Ilıca sefil görünümden kurtarılarak eski haline getirilmeli, efsanesiyle pazarlanmalı ve korumaya alınması sağlanmalıdır.
Menderes nehrinin kaynağının (Düden) yetkili uzmanlarca incelenip temizlenmesi sağlanarak mutlaka ve gecikmeksizin doğal sit alanı olarak tescili sağlanmalı, o civarda avlanma yasaklanmalıdır.
Menderes nehrinin temizliği ve çevre düzeni tamamlanarak gezi yolları tamamlanmalıdır.
Bir kuş cenneti olan Karakuyu gölünde kuş gözleme ve fotoğraf çekimi için bir istasyon açılması sağlanmalıdır.
Folklorik bebek yapımı ve benzeri diğer tüm el sanatlarının üretimi teşyik edilmeli, pazarlanması için bütün imkânlardan yararlanılmalıdır.
Meslek Yüksek Okulu'nun bu konuya yönelik araştırmalarından ve danışmanlığından geniş ölçüde yararlanılmalıdır. Bu tür okulların üretim çalışmalarında turizm ve pazarlama boyutunun da dikkati alınması, satışa yönelinmesi çok büyük yararlar sağlayabilir.
Halk eğitim kurslarında halı-kilim vb. ürünler piyasanın ihtiyacına göre belirlenmeli, belli mekanlarda teşhir ve pazarlanması sağlanma, araştırmalarla uygun pazarlar bulunmalı, bu sayede üretime katılanların sayısı da arttırılmalıdır.
Vaktiyle Dinar'da basılmış özel sikkelerin (madeni para), heykelleri taklitlerinin yapılarak tanıtımları ve şehirden geçen yolculara pazarlanması sağlanmalıdır.
Modern usulle sucuk üretimi sağlanıp standartlara uygunluğu tescil ettirilerek,gerek çiğ, gerekse yemek olarak pazarlanması sağlanmalıdır,Dinar'a uğrayan herkesin şehir içinde bir çay içmeden geçmemesini sağlayacak nezih ve cazip mekânlar hazırlanması sağlanmalıdır.
Son olarak da, bunların tümü için de internette Dinar'ı lâyığı gibi tanıtan bir site düzenlemesi yapılmalıdır. (Devamı var)
Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları

Sayın hocam sizlerle hatay iline tayinimiz çıktığında tanışmıştık yardımcı oldunuz dörtyol yeniyurt ta öğretmenliğiz83 87 yılarında gaçti sizlerinmüfettişliğiniz ve il kültür müdürlüğünüzünde vermiş olduğu deneyimlerle inşaalah dinar fikirleriniz doğrultusunda gelişir çünkü dinar ın konumu ege ,akdeniz ve iç anadoluya geçiş noktasında harika bir yerde iyi değerlendirilmesi lazım ( 26-05-2011 / 10:17:23 )

Ömer Emer
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları