Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
“GÜNÜ BİTEN İNTİZAR”IN KURDURDUĞU HAYAL
Köşe Yazısı Tarihi : 08-07-2014       
Mehmet Tekin
guneydekultur@hotmail.com

( Dinar Yazıları )

“GÜNÜ BİTEN İNTİZAR”IN KURDURDUĞU HAYAL

 

Sizlere, “Günü Biten İntizar“ başlığı taşıyan ve  tarihe malolmuş bir yazıdan bir bölüm sunarak günümüzle bağlantı kurmak istiyorum:

“Hükümete sesleniyoruz! 15 gün bekleyin dediniz, bekledik…16’ncı gündeyiz. Durum nedir? Ne oluyor, ne olacak? Türk Milletini, yeniden aydınlatınız!

Başvekil İsmet İnönü on beş gün evvel CHP Meclis Gurubunda Hatay Meselesi üzerinde konuşurken şöyle demişti: “On beş gün bekleyiniz!”

Biz bu sözü, Cumhuriyet Hükümeti teşebbüsatının ümit verici bir hedefe erişmesi maksadıyla makul yollarda  sükûnet, sabır ve ciddiyet ile çalışmasına mani olabilecek umumi bir Türk heyecanını muvakkaten durdurmak için bir devlet emri olarak telakki ettik.

Türk Milleti emniyet ettiği büyüklerinin  ve devletinin her emrini yüksek itimat ile karşlılar. Nitekim on beş gün bitmiş, on altıncı güne girmiş bulunuyoruz. Ve yine bekliyoruz!  Neyi? Türkiye Cumhuriyeti namına bütün Türk  Milletine  on beş gün intizar tavsiye eden büyük devlet adamımız İsmet İnönü’nün yeni sözlerini…… On altıncı gündeyiz. Vaziyet nedir? Türk Milletini tenvir ediniz!” (Kurun, 25.1.1937)

Yukarıdaki satırlar 1937 yılınnın Ocak ayında Kurun gazetesinde Asım Us imzası ile yayınlanan bir makaleden alınmıştır. Diyeceksiniz ki, şimdi  burada  İsmet İnönü’den, Hatay’dan bahsetmenin ne gereği var?

Bu yazıdan bahsetmemizin sebebi, benzer olayların yarattığı çağrışımdır: 1937 yılı başlarında hükümet Hatay işini ağırdan alınca Atatürk çareyi kamuoyu baskısında görmüş ve Asım Us’a beş makale dikte ettirmiş, bu makaleler Kurun gazetesinde yayınlanmıştı.

Şimdi yine “Eee, sonra? Bu yazı neyi çağrıştırıyor ve bunun bizimle ne ilgisi var” diye sorabilirsiniz.

Söyleyeyim: Musul Başkonsolosluğumuz basıldı. Polisler dahil hepsi derdest edilip götürüldü, Türkiye Cumhuriyeti mülkü olan konsolosluktan Türk Bayrağı indirildi. Yani oradan silindik!!! Bu yetmiyormuş gibi, peşmergeler Kerkük’ü işgal etti, Türkmenler yerlerinden, yurtlarından edildi. Bu, “kırmızı çizgilerimizin” bize birer spagetti gibi yutturulmasından ve çuval olayından daha vahim, daha aşağılayıcı bir olaydı. Milletimiz bu olayın ezikliğini yaşadı. Ama nedense millet “görüşüyoruz, çözüyoruz, çözeceğiz” laflarıyla oyalandı, yayın yasağı kondu, iç siyaset oyunları arasında bu utanç verici olay unutturuldu. Kaçırılanlar (esir olarak tutulanlar) rahat, güvenli bir yerde tutuluyormuş, hiçbirine zarar gelmemiş diye millet teselli ediliyor.

Milletin gururu ayaklar altında olduktan sonra rahatlık neye yarar?

Biz çözüm için  terör gruplarıyla “derin” pazarlıklar yapılmasını, hatta yalvarılmasını değil (madem ki ikide bir  “büyük millet, güçlü devlet” lafları ediliyor), devletin, gücünü gösterip,  masum birer devlet görevlisi, her şeyden önce birer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bu esirleri, söke söke almasını bekliyoruz. Bunun yapılmaması devletin haysiyetinin zedelenmesine, milletimizin gururunun kırılmasına yol açar. Hatırlatma olsun diye İsrail’in Entebbe baskınını veya başka operasyonlarını örnek gösterecek değiliz; çünkü devlet bu tür durumlardaki “derin” sorumluluklarını vatandaşlarından çok daha iyi bilir!

Yukardaki paragrafı koyma sebebine gelince:

Atatürk, onbeş günde sözünü yerine getirmeyen ve kendisinin aşırı titizlenmesine rağmen bir sonuç alamayan hükümeti uyarmak için son çare olarak bu yazıyı yayınlatmış ve hükümetin harekete geçmesini sağlamıştı.

Biz de günümüzde Sayın Cumhurbaşkanının hükümetin bir şekilde dikkatini çekip “konsolosluk mensupları esir edilip bayrağımız indirileli neredeyse bir ay oldu. Millet bu kadar oyalanmaz. Lütfen şu günlük politika işlerini ve seçim didişmelerini bir yana bırakıp hem bu esirleri, hem de devletin haysiyetini kurtarın, milletin vicdanını rahatlatın!” demesinin ve milleti rahatlatmasının hayalini kuruyor, bu hayali sizlerle paylaşarak avunmaya çalışıyoruz.

Yoksa başka hiçbir niyetimiz ve  dileğimiz yoktur.

 

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları