Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
ÖĞRETMENLİĞE VEDA YAZIMDIR
Köşe Yazısı Tarihi : 20-11-2015       
Yaşar Sağlam (Yönetici)
info@dinarhaberleri.com

( YORUM )

ÖĞRETMENLİĞE VEDA YAZIMDIR

Değerli Dostlar;

1976 yılında başlayan öğretmenlik görevimi tamamlayarak emekli oldum. Geriye dönüp baktığımda kırk yıla yakın süren öğretmenlik süresi içerinde üzerime düşen görevi yerine getirdiğime inanıyorum.

Görevim esnasında elbette güzel günler olduğu gibi sıkıntılı günlerim de oldu. Ama hepsi geride kaldı. Vicdanım rahat, öğrencilerime verdiğim tüm emeklerimi,  haklarımı  helal ediyorum, inşallah onlar da bana haklarını helal ederler.

1976 yılında Urfa’da başlayan öğretmenlik hayatımın çok uzun bir süresi Dinar Lisesinde geçti. 1980 Eylülünde geldiğim Dinar Lisesinde, 1985 yılında Müdür Başyardımcısı olarak idareciliğe başladım. İdarecilik peşimi bırakmadı 1987 yılında Müdür vekili, 1989 yılında da Müdür olarak Dinar Lisesinde 2010 yılına kadar idareci olarak çalıştım. Dile kolay. 2010 yılında Dinar Halk Eğitime Müdür olarak atandım ve 17 Ekim 2015 tarihinde Dinar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Destek Hizmetleri Bölümünden fen ve teknoloji öğretmeni iken emekliliğimi isteyerek ayrıldım.

"Makam Kadıya mülk değildir" derler ya, işte hiç bitmeyecekmiş gibi dört elle sarıldığım öğretmenlik hayatımı bitirerek emekli öğretmenliğe terfi etmiş oldum.

Uzun süren meslek hayatımın başlangıcında, Urfa Gazi Ortaokulunda görev yaparken, teneffüs zili çaldığında öğretmenler odasına geldiğimde, okulun kıdemli öğretmenleri masanın bir tarafında otururlarken aralarında şu konuşma geçmişti.

  • Üstad meslekte kaçıncı yılınızı çalışıyorsunuz?

  • He, 18 yıl bitti 19 yılımı çalışıyorum.

Bu cevap beni şoke etmişti, koskoca 18 yıl (Ben o zaman daha 2-3 aylık öğretmenim), acaba bende o günleri görecek miyim diye hayıflandığımı hatırlıyorum.  Zamanın ne kadar hızlı geçtiğini, şimdi daha iyi anlıyorum.

1980 yılında Dinar Lisesine öğretmen olarak geldiğimde öğrencisi olduğum binaya öğretmen olarak girmenin heyecanını, daha sonra bana öğretmenlik yapmış değerli büyüklerimle aynı çatı altında öğretmenlik yapmanın zevkini hiç unutmayacağım.

Ne diyelim hayatın cilvesi böyledir. Öğretmenlik anılarım oldukça fazla büyük bir kısmını yazıya geçirdim. Bakalım gelecek neler gösterecek.

Ben yazımı bitirirken öğretmenlik hayatım boyunca beraber görev yaptığım bazı öğretmen arkadaşlarım artık yaşamıyorlar aramızda değiller onlara Allah’tan rahmetler diliyorum.

 Görev sürem boyunca beraber çalıştığımız, aynı kaderi paylaştığımız idareci arkadaşlarıma, tüm öğretmenlerime, memurlarımıza ve görünmeyen kahramanlar hizmetli arkadaşlarımla, Halk eğitimde görev yaparken bana gönüllerini açan değerli usta öğreticilerime, her gün sokakta karşılaştığımda hala saygıda kusur etmeyen sevgili öğrencilerime, velilerimize çok çok teşekkür ediyorum.

Herkese teşekkür ederken görevimizin son yıllarında dik durmasını henüz öğrenemeyen, omurgasız olan ve bununla övünme garabetini gösteren, benim ve çok değerli idareci arkadaşlarıma haksızlık yapanları da Allah’a havale ediyorum. ( Tabii ki kanuni süreç ve sonuçlarıyla bu haksızlığı yapanların gereken cezayı  almaları yönündeki yasal yoların takibini bırakacak değilim.)

Hoşça kalın. Saygılarımla…20.11.2015

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları

Dinar'da Spor kitabımı baskıya yolladıktan sonra şöyle bir hafta dinlenip bilgisayarımı öyle açayım dedim.Açtığımda emeklilik hayatına geçtiğinizi okudum.Millieğitim camiası sizin gibi birçok eğitimcinin kıymetini bilmedi.Böyle yeni çalışmalarla birçok müdürlerimizin yerlerini değiştirdi bir çoğu başka görevlere gitti.Kim kaybetti onlarmı kaybetti?Hayır biz kaybettik.Başarılı Okul müdürlerimizi öğrencileri ve velileri üzüntüyle gözyaşlarıyla uğurladı.Halk eğitimi başarılı bir eğitime ara verdi.Ne diyelim inşallah yeni müdürler başarılı olur.Siz sayın hocam derneğimizin başında yine başarılı hizmetler vermeye devam edeceksiniz.Aramıza hoş geldiniz.Saygılarımla...Ayhan Kalkan ( 04-12-2015 / 10:43:34 )

Ayhan Kalkan

sayın müdürüm çok kısa da olsa birlikte çalıştık.hep iyiliğini gördüm.ve dinar lisesinden emekli oldum.bundan sonraki yaşamınızdan sağlık ve huzurlu yıllar dili yorum. sevgilerimle.hayırlı olsun. ( 28-11-2015 / 10:29:19 )

Muzafferözgün

Sayın Hocam, emeklilik hayatınızın hayırlı uğurlu olmasını dilerim hayatın kendisi öğrenmekten ibarettir öğretmenlik te ancak hayatınızla birlikte sona erer saygılar ( 24-11-2015 / 11:43:19 )

Nazif Metehan Aydın

Değerli arkadaşım, Allah hayırlı uğurlu etsin. Eğitimin mekanı ve zamanı yoktur. Allah sağlık verdiği sürece siz her zeminde etrafınıza ışık saçmaya devam edeceksiniz..Dinar'ımızın kültür hayatına ve kutlu davamıza katkı sağlayacaksınız. Allah sağlıklı günler versin.... Hizmetlerinizi kadirşinas öğrencileriniz ve Dinarlılar unutmayacaktır. Allah yeni çalışmalarınızda yar ve yardımcınız olsun. Raif ÖZTÜRK ( 23-11-2015 / 20:35:21 )

Raif Öztürk

Sevgili Müdürüm,

Öncelikli olarak hayırlı olsun diyorum.

Biliyorum ki öğretmenler hiç bir zaman emekli olamazlar, öğretmenin öğretmenliği, eğitimciliği ise hiç bir zaman sona ermez.

Geride bir iz bıraktığınız muhakkak.

Ama memleketim Dinar, ülkemden once ayrıştırıldığı için eskiden beri kaybedenler safında yer almakta, yeniden bir olabilir miyiz ülküsü, memleket sevdası yolunda gösterilen her çaba küçük zihinler tarafından algılanamasa da inanın boşa gitmeyecektir.

Dinar Haber sitesi aracılığı ile memleketimle köprü olmanızdan dolayı teşekkür ederim.

Bu ayrılış değil bir çok çalışmanın, projenin, Dinar sevdasının başlangıcı olacaktır diye düşünüyorum.

Sevgiyle kalın. ( 23-11-2015 / 14:32:01 )

H. Fikri Ulusoy

Sevgili müdürüm, sivil hayatınızda sağlıklı ve huzurlu uzun ömür dilerim. ( 22-11-2015 / 12:45:36 )

Ramazan Gürbüz

Değerli hocam emekli olsanız da, Dinarımıza ve öğrencilerinize hizmetleriniz devam edecektir.Size sonsuz teşekkür ederim.Emin olun size ve bizlere haksızlık yapanlar huzurlu uyuyamıyorlar.Yaptıkları bu haksızlıkların karşılığı hiç bir kitap da yok.Bu vicdan azabıyla ömür boyu yaşamak zorundalar.Onlarda biliyor ki bunun hesabını mahşerde verecekler. Emekliliğinizin hayırlı olması dileğiyle.Sağlıcakla kalın.Saygılarımla. ( 20-11-2015 / 23:28:45 )

Alptekin Kalkan

Hayırlı olsun. İnanıyorum ki kırk yılı Hakkı'nı vererek tamamlamışsındır. Sana sağlık ve huzurlu yıllar dilerim. İyi ve güzel yaşa arkadaşım.

Selam ve sevgiler. ( 20-11-2015 / 21:18:41 )

Vasi Köse
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları