Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
HOCA NE ANLATIR, CEMAAT NE ANLAR ?
Köşe Yazısı Tarihi : 25-12-2015       
Yaşar Sağlam (Yönetici)
info@dinarhaberleri.com

( YORUM )

HOCA NE ANLATIR, CEMAAT NE ANLAR ?

Bu gün çok değerli Fikri Ulusoy’un köşe yazısını aldım. Fikri beyin her yeni yazısı geldiğinde büyük bir merak ve beğeniyle okurum. Bu günkü yazısının başlığı “ Cuma, Sütre ve Hutbe” idi. Yazısını “- Hoca efendi sahi hutbede ne anlatmıştı... “ cümlesiyle bitirmişti.

Bu yazı beni yıllar önce yaşadığım bir hatıraya götürdü. Bu hatıra hocaların kürsüde ne anlattıkları değil cemaatin ne anladığı önemlidir fikrini destekleyen orijinal bir yaşanmışlıktır. (Gerçi bu yargı sadece hocalar ve cemaat için değil anlatan ve dinleyen herkes için geçerlidir.)

Yılar önce bir Cuma günü Dinar’da Ulu Camiye Cuma namazına gitmiştim. Namazdan önce zamanın ilçe Müftüsünün sohbeti vardı. İlçe müftüsü o günkü sohbet konusunu “ Şans oyunları, (milli piyango, spor toto, spor loto) ve İslam”  konusunda hazırlamıştı. İyi bir hatip olan müftü dinimizde şans oyunlarının haram kılınmasının nedenlerini, bu oyunların toplumda, ailede yarattığı olumsuzluklara da dikkat çekerek anlatıyordu. Müftü bey zaman zaman ses tonunu düşürüyor, bazen ağlamaklı oluyor, bazen de ses tonunu tavana çıkarıyordu. Tüm cemaat dikkatle dinlerken bir akrabam benim sol yanıma geldi ve oturdu, sohbeti biraz dinledikten sonra bana eliyle dürterek;

  • Kim bu konuşan ? diye sordu.

Bende sessizce konuşanın ilçe müftüsü olduğunu söyleyince,

  • Ya helal olsun ne kadar güzel konuşuyor dedi.

İlçe Müftüsü konuşmasını şöyle bitirdi;

  • Ey cemaat müftünüz olarak bana verilen görevi yaptım. Sizlere şans oyunlarının ne kadar tehlikeli olduğunu, dinen haram olduğunu tebliğ ettim. Ben vebalden kurtuldum. Gerisi size kalmıştır. Ancak bu kardeşinizi mutlu kılmak isterseniz camiden çıkarken cebinizde milli piyango bileti, spor loto, spor toto kuponları ne varsa yırtıp yırtıp çöp kovasına atın da ben de onları görüp mutlu olayım.”

Arkasından namazı bitirip dışarı çıkarken daha caminin kapısından çıkmadan akrabamın ceplerini yokladığını gördüm. Bir an sevindim, zannettim ki akrabam müftünün söylediklerinden etkilenerek cebindeki bilet ve kuponları çıkarıp yırtarak çöp kovasına atacaktı.

Ceketinin bir sağ içi cebini, arkasından sol içi cebini karıştırırken sordum;

  • Hayırdır ne yapıyorsun ne arıyorsun?

Aldığım cevap ise şu oldu;

  • Ya bir bilet vardı unutup gittiydim, kayıp filan ederim diye onu kontrol ediyorum.

Gerçekten cebinden çıkardığı bir bileti cüzdanına güzelce yerleştirdi ve yoluna devam etti.

Olaydan kısa bir süre sonra karşılaştığım ilçe müftüsüne bu olayı anlattığımda bana teşekkür ederek;

  • Hocam bu örnek bizim çok sık karşılaştığımız olaylardan sadece birisidir. Ne yapalım yapacak bir şey yok. Demişti.

Gerçekten yapacak bir şeyler yok muydu ? Yoksa bir şeyler yapacak mı yoktu ? Bu hatırayı andıkça hala bu soruyu ve cevabını düşünürüm.

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları