Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
SESSİZ VİCDANLAR
Köşe Yazısı Tarihi : 26-02-2016       
H. Fikri Ulusoy
fikriulusoy@gmail.com

( Uzak Bakış )

SESSİZ VİCDANLAR

 

            Vicdan; bir terazidir, doğru ve yanlışı ölçmeye ayırt etmeye yarar, şunu yap ya da yapma diye uyaran bir içsestir.

 

            Vicdan; davranışlarımızın ahlaki yönünü sorgulayan insani bir duygudur. İnsanı diğer varlıklardan üstün kılan vicdanıdır.

 

            Peki, bu vicdan nasıl oluşur ?

 

            Öğrenilerek diye başlayalım sonra toplumun değerleri, yargıları, ailemizden gördüklerimizle. Çevremiz bizi etkiler  eğitim, TV, sosyal medya, internet etkiler. Tüm bunların sonucunda kendi değerlerimiz, yargılarımız oluşur yani kendi doğrularımız ve kendi yanlışlarımız...

 

            Örneğin; kendi değerlerinizle karar verir, değerlerinizle söylenenler, yapılanlar çakıştığında olmaz dersiniz. Yanlış olanı seçtiğinizde ya da yaptığınızda vicdanım sızladı dersiniz. Vicdanınız ahlaken olması gerekeni seçer, “doğru olanı yap, doğrunun yanında ol” der, iç ses yükselerek ahlaki olanı yapmanız için  sizi zorlar. Vicdanınızı dinler ya da dinlemezsiniz. Ama vicdan sürekli olarak insanı doğruya yönlendirmeye çaba gösterir. İnsan vicdanı ile karar alırsa ruh sağlığı yerinde olur, iç huzuru bulur. Doğrular yapılarak ve söylenerek vicdanlar geliştirilir. Vicdan, ahlaki doğrunun kendisi olur.

 

            Günümüzde doğru ile yanlış birbirinden ayrılamaz hale getirildi. Vicdanı olanlar doğru ve yanlışı çok iyi bilse bile kazanacaklarını, elde edeceklerini düşününce işlerine geldiği gibi davranmaya başladılar. Akla, mantığa uygun ama vicdana uygun olmayanla amel etmek, modern çağın sözde modern insanına biçtiği rollerden biri haline getirildi.

           

            Her gün haberlerde şehit haberlerini duyanlar, ilk duyduklarındaki gösterdikleri vicdanı tepkileri daha sonra duydukları haberlerde gösteremez hale gelirler. Bu durum zamanla gerçekleri algılayamamalarından ve gerçeklik algılarını kaybetmeleri ile birlikte ise haberlerin sıradanlaşmasındandır. Aynı zamanda TV gördüğümüz yaşanmışlıklar bizden uzaksa algılamak da kolay değildir, gerçektir ama uzaktadır, uzak olan da yok olarak algılanabilmektedir.

 

            Ziyafet sofrasında, bir deri bir kemik aç çocukları TV’de izlerken, tok halinizle sadece bakarsınız, ah vah dersiniz o kadar. Hırsızlığın olağan kabul edildiği bir çevrede büyüyen başkalarının malını çalarken çok da rahatsız olmaz. Çünkü hırsızlık ile ahlaki değerleri sadece çalmak ile ilgilidir. Hırsızlıkla ilgili gerçeklik algısını yitirmiş vicdanı oluşmamıştır.

           

 

            Bugün dünyayı ve ülkeleri yöneten hükümranlar, insanları vicdanen razı olamayacaklarına ikna ediyorlar, mantıklı bahane kılıfları örerek insanların algıları ile dalga geçiyorlar. Yanlış olanı pompalayarak, her gün göstererek doğru olandan insanı uzaklaştırıyorlar. Terörün desteklenmesi, biyolojik ve kitlesel silahlar üretmek, zorla muhacir yapılanların denizlerde ölüme sürüklenmesine seyirci kalmak, kara para ile kirli oyunları, alçaklıkları finanse etmek rutin işleri oldu. Küçük Dünya için bu kadar insan çok fazla diye politika geliştirdiler. Birçok vicdansızlığı insanların göz önünde yaparken aynı zamanda insanların vicdanlarını boşaltılar. Vicdanı ile insan olan ama vicdanı olmadığında; insani duyguları anlık yaşayan, çoğu zaman duyarsız, menfaat düşkünü, her türlü kötülüğü yapabilecek ,onursuz etten ve kemikten ibaret zihinler ve bedenler oluşturdular.

 

            Gerçekleri görmek için vicdana ve insani duygulara sahip olmak gerekir. İnsanların karar verirken, seçim yaparken vicdanlarını ellerinden alırsanız ve insanlar vicdanlarını bir kenara koyarlarsa gerçekleri göremezler sadece her konuda yönlendirilecek hale gelirler, gerçeklerden uzaklaşırlar.

 

            O kadar çok şey yaşanıyor, gündem o kadar çok değiştiriliyor ki düşünmeye, vicdan geliştirmeye fırsat olmuyor. Doğruları söylemeyi, gerçeği haykırmayı sadece vicdanı olanlar, vicdanı güçlü olanlar yapabiliyor.

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları