Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
TAHA AKYOL, MİLLÎ MÜCADELE’DE  İLK KURŞUN VE GÜNEY CEPHESİ HUSUSUNDA BİRKAÇ NOT
Köşe Yazısı Tarihi : 04-05-2016       
Mehmet Tekin
guneydekultur@hotmail.com

( Dinar Yazıları )

TAHA AKYOL, MİLLÎ MÜCADELE’DE  İLK KURŞUN VE GÜNEY CEPHESİ

HUSUSUNDA BİRKAÇ NOT

Mehmet TEKİN

Değerli gazeteci-yazar Taha Akyol’un CNN TÜRK’te yayınlanan belgeselinin “1919-1920” bülümünü dikkatle izledik. Gerçekten ,  diğer çalışmaları gibi bu belgesel de sürükleyici ve öğretici bir özellik taşıyor. Her biri yakın tarihimizin ayrı bir yönünü aydınlatan ve olabildiğince zengin görsel malzemenin kullanıldığı bu çalışmalar tarihimiz için değerli birer belge niteliği taşımaktadır.

Ancak, belgeseli dikkatle izlerken, İzmir’in işgali bölümünde  bir an durakladık ve tereddüde düştük. Yanlış hatırlamıyorsam orada,  “Hasan Tahsin ilk kurşunu sıktı… Başka iddialar da olmasına rağmen bu, milli mücadelenin ilk kurşunu idi” gibi ifadeler kullanıldı ve buna Bilge Umar kaynak gösterildi. Bu sözler bize, uzun yıllardır yapıldığı gibi, yine ilk kurşunu İzmir’e maletme çabalarının bir devamı gibi geldi.  15 Mayıs 1919’da Yunanlıların İzmir’e çıkışına karşı direniş ve ilk kurşunun atılması bir gerçek ve  bizim açımızdan kutsal bir olaydır.  Ama bu ilk kurşun Millî Mücadelenin değil, İzmir’in işgale karşı direniş ve mücadelesinin ilk kurşunudur ve elbette çok önemlidir. Bu olayın tarihi hem Genelkurmay  arşivlerinde   hem anı ve belgelerde yer almıştır. Bunlardan biri de o günleri yaşayan Şükrü Oğuz Alpkaya’nın “Yörük Ali Efe” adlı kitabıdır. Okunmasını tavsiye ederiz.

Gelelim  Milli Mücadelenin ilk kurşununa: Millî Mücadelenin ilk kurşunu İzmir’den 6 ay önce 11 Aralık 1918’de işgale uğrayan Dörtyol’da (Hatay)  19 Aralık 1918’de atılmıştır ve bu, “iddialardan biri” değil, Genelkurmay belgelerine dayanan tarihi bir gerçektir.

Görselliği yüksek olan belgeseller etkili birer öğretici olup,  sadece bugünü değil, gelecek nesilleri de etkileme gücüne sahiptir. Sayın Akyol’un belgeselinde  bir anlığına işlenen, ama “Milli Mücadelenin İzmir’de Hasan Tahsin’in ateşiyle başladığı” tezini savunan  bölüm, bu açıdan yanlış izler bırakarak kafaları karıştırabilir.  Bu husus mümkünse telafi edilmeli,  hem zaman kayması önlenmeli, hem de Dörtyol’un şehit ve gazilerinin vebaline girilmemelidir. Eğer belgeseli planlayanların kafası karışıksa, bu karışıklık Genelkurmay arşivleri incelenilerek giderilebilir. Ayrıca, Şükrü Oğuz Alpkaya’nın  kitabının ilgili bölümlerinin  ve Erdoğan Sorguç’un bu konudaki çalışma ve yayınları değerlendiren eseri “İlk Kurşun’un Seyir Defteri 1919-2014”ün incelenmesi de aydınlatıcı olabilir.

Belgeseller sadece  mevcut malzemeyi  işlemez, aynı zamanda bilinmeyen gerçekleri ortaya çıkardığı gibi, yanlış bilinen hususların düzeltilmesine de hizmet eder. Bu belgeselin de hizmeti, Millî Mücadelenin Güney Cephesini oluşturan illerin arasına “HATAY”ın da eklenerek devletin hatasının telafisinin sağlanması  ve Milli Mücadelenin ilk kurşununun Hatay-Dörtyol’da atıldığı gerçeğinin  kabul ve tescili olacaktır.

Sayın Akyol’dan, bu hususlara programlarının en uygun yerinde  yer vererek yanlışlıklara   dikkat çekmesini, ayrıca çalışmalarında Hatay’ın ve Dörtyol’un haklarının teslimini rica ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz. 02.05.2016

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları