Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
SARIGEÇİLİ ŞAİRLERİNİN SULTANI SÜLEYMAN UYSAL
Köşe Yazısı Tarihi : 04-06-2016       
Mehmet Tekin
guneydekultur@hotmail.com

( Dinar Yazıları )

SARIGEÇİLİ ŞAİRLERİNİN SULTANI SÜLEYMAN UYSAL

Mehmet Tekin

 

            Süleyman Uysal, Dinarlı bir halk şairidir. Dinar Sarıgeçililerinin yaşadığı bölgede yer alan Yelalan köyünde 1935 yılında doğmuştur. İlkokulu köyünde bitirmiş, ancak babası, tek erkek evlât olduğu için öğrenimini sürdürmesine izin vermeyince köyde kalmış, çiftçi olmuştur.

İlkokul çağında okumaya meraklı bir öğrenci olan ve halk hikâyelerini, destanları ve başta Karacaoğlan olmak üzere halk şairlerinin hayatlarını ve şiirlerini büyük bir iştiyakla okumuş, özümsemiş olan Uysal, şiir yazmaya bu yıllarda başlamış ve yazdığı şiirler hem arkadaşlarının, hem de öğretmeninin beğenisini toplamıştır.

 

            16 yaşında evlenen Uysal, askerlik görevini 1955-1957 yılları arasında Kütahya’da yapmış, askerlikten sonra köye dönüp çiftçiliğe devam etmiştir. Bu dönemde bir gece bir rüya görmüş, rüyasında bir şöleni hayranlıkla izlerken arkadan “Haydi artık söyle, oku” hitabıyla ortaya doğru itilmiş, o anda dili çözülmüş, şiirini okumuş ve alkışlanmıştır. Bu alkışla uyanan Uysal, bunu izleyen dönemde daha rahat şiir söylemeye başladığını, şiirlerini daha coşkulu ve ezberden okuyabildiğini farketmiştir.

 

            Süleyman Uysal’ın ilk şiir dostları ve takdirkârları hemşehrisi halk ozanı merhum Ali Taş  ve aynı zamanda akrabası olan TRT Antakya Radyosu prodüktörlerinden merhum Saffet Uysal olmuş, her buluştuklarında kendilerine eşsiz bir saz ve şiir ziyafeti çekmişlerdir. Onun hayatı adeta Söğüt Dağı’nın bir destanıdır. Hece vezni ile yazan, ilhamını tabiattan, sosyal hayattan, dostluk ve insan sevgisinden alan ve bütün şiirleri ezberinde olan şairimiz, sonraki yıllarda dost meclislerinde istek üzerine şiirlerinden örnekler okur, yeni durum ve olaylar için yeni şiirler söyler ve şiirleri her çevrede hayranlıkla, saygıyla  dinlenir.

 

            Süleyman Uysal, çevresinde değeri bilinen bir kişidir, ama dışarda tanınmamaktadır. Onun varlığını ilk defa 2011 yılında Yaşar Sağlam keşfetmiş, Raif Öztürk’le birlikte hayatını, şiirlerini inceleyerek önce Mayıs 2011’de Uluslar arası Marsyas Kültür, Sanat ve Müzik Festivali’nde halka ve edebiyat dünyasına tanıtmışlar, sonra birlikte hazırladıkları “Dinarlı Halk Şairi Süleyman Uysal” adlı kitap 2011 yılında Dinar Belediyesi tarafından yayınlanmıştır. İş bununla da kalmamış, şiirlerin güzelliğine meftun olan AKÜ Öğretim Üyesi Doç.Dr. Uğur Türkmen şairimizin on şiirini bestelemiş, bu besteleri yine aynı üniversiteden sanatçı-solist Yıldırım Aktaş seslendirmiştir. Her biri Süleyman Uysal’ın gönlünü, duygularını, ruhunu bir ayna gibi yansıtan bu şarkılar bir CD’de toplanmış, notalar ve güfteler Dinar Belediyesi tarafından kitap  halinde bastırılmıştır. (*)

 

             Değerli dostumuz, derviş tabiatlı, yüce gönüllü insan, büyük şair Süleyman Uysal bu tanınma ile övünmedi, gururlanmadı, derin bir tevazu denizine daldı ve Allah’a şükrü arttı, kendisi için çaba harcayanları unutmadı; hep minnet ve şükranla anma büyüklüğünü gösterdi. Sarıgeçili Şairler Sultanı’na da bu yakışırdı. Sözlerimi burada bitirirken, en büyük dostu, bütün serveti, varı yoğu Söğüt Dağı olan, Dinar’ın gurur kaynağı, aziz hemşehrim ve dostum Süleyman Uysal’ı derin bir sevgi ve saygı ile selâmlıyor, daha nice yıllar huzur, sağlık ve afiyet içinde buluşabilmeyi diliyorum.

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları