Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
YENİ NORMAL
Köşe Yazısı Tarihi : 29-06-2016       
H. Fikri Ulusoy
fikriulusoy@gmail.com

( Uzak Bakış )

YENİ NORMAL

            Toplumları hizaya sokmak, dizayn etmek için  kullanılan yöntemlerden birisi de krizler çıkartmaktır. Sonu göçe ve savaşa, ilişkileri dondurmaya ya da ekonomik dalgalanmalara neden olan farklı türlerde krizler çıkarılır, infialler oluşturulur. Bu süreçte toplumun davranışları, alışkanlıkları değiştirilir, algıları ile oynanır, ehveni şer’e ve sıtmaya razı edilir.  

            Yaşanan krizlerin, olumsuzlukların sonunda yıkılan, bozulan ilişkiler yeniden tamir edilmeye, onarılmaya ve güya normalleşme sürecine çekilmeye çalışılır. Kim neden bozdu, nasıl bu hale geldik demeden.

            Yaşanılan her yeni dönem için yeni kavramlar icat edilir, eski anlamlarının dışında kavramlara yeni boyutlar kazandırılır ya da temelleri ile oynanır, referansları değişir. Kavramlar boyanır, cilalanır, tartışma programlarına ve dillere pelesenk edilir. Toplum ağzı açık daha ne oluyor demeden, süreci anlamadan, kavramadan karmaşa çemberinin içinde kaybolur. Bu süreç ortalama 5-10 yılda bir yeniden tekrarlanır, oyuncular, yönetmenler değişir oyun değişmez. Eskine yetişemeden yenisi ile karşılaşan algılar, Agop’un kazı gibi her şeyi yutmaya zaten hazırdır, hazır hale getirilmiştir.  

            Yeni (new) normal kavramından bahsediyorum. Yakında daha da fazla duyacağınız, son yıllarda önce ekonomi ile gündeme getirilen  kavramlardan birisi yeni normal kavramı. Yeni normal, toplumların ve bireylerin kendi normallerini oluşturup yaşantılarına hiçbir şey olmamış gibi devam ettirme üzerine kurgulana yeni stratejilerinden.

            Normalleşme içerik olarak çok fazla değişim ifade etmezken önüne yeni kelimesi eklediğinizde krizlerden sonra ortaya çıkan ekonomik, siyasal, sosyolojik dalgalanmaların sona ermesini, kriz öncesi sürece dönmeyi anlatan bir kavram, yeni normal. Çoğu zaman kendi iradesi ve farkındalığının dışında... Bireylerin iç dünyalarındaki değişimi, sürekliliği ve yenilenmeyi açıklıyor.

            Yeni normal, ekonomik açıdan  ne çok kötümser, ne de çok iyimser olma yaklaşımlarını bırakıp ikisinin ortası bir tutum izlenmesi öneriyor. Orta yolu bulun diyor.  Zaman, para ve liderlik gibi kavramlar hakkındaki düşüncelerinizi değiştirin. Eskileri unutun, sabırlı olun, sermayeye  eskiden ulaşıldığı gibi ulaşmak zor olacak bunun için gerçekçi ve akılcı olun diyor.          

            Size neyi çağrıştırıyor bu açıklamalar. Özellikle de “orta yolu” bulun ifadesi. Alın bu cümleyi güneydoğu için kullanın örneğin, sözde soykırım için düşünün... Haklı olduğunuzu haksız olduğunuzu bir yere bırakın size biçilen rolü kabul edin diyor 

            Yaşanan patlamalar, ( bu yazıyı Atatürk Havalimanı’ndaki patlamadan önce yazmaya başlamıştım) ölümler oluyor ama bunlar alışagelir oluyor, göçmenlerin Akdeniz’in,  Ege’nin sularında yitip gitmesi sıradanlaşıyor. Yurdum İnsanı normalleşme tehlikesini fark etmeden, yeni normallerini oluşturuyor. Sanal dünyada günübirlik telin mesajları ile tatmin oluyor. Normalleşerek yenileniyor.

            Her değişimin toplumsal yapıyı etkilediği düşünüldüğünde, geçmişin normalleri geçerliliğini yitirecek. Yeni normaller hep bir şeyleri alıp götürecek.

            Hiç bir şey eskisi gibi olmayacak.

            Giden gittiği ile kalacak, acılar kalanların yüreğinde yaşayacak.

            Çünkü sorumlusu olmayan bir ülkede yaşıyoruz.

             Gerçekleri hasır altı etmeden, sorunları görmezden gelmeden, başına feleğin tokmağı inmeden, normalleşmeye boyun eğmeden haykırmak insan olmanın gereğidir.

             Bayramı hak edenlere: iyi bayramlar.

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları