Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
21
Köşe Yazısı Tarihi : 03-10-2016       
H. Fikri Ulusoy
fikriulusoy@gmail.com

( Uzak Bakış )

21

 

Yaşadığımız felaketin üzerinden 21 yıl geçmiş. Bu sure; insan ömrü için uzun, şehrimiz için çok kısa bir zaman dilimi. Unutmak ise ateşin düştüğü mesafeye ne kadar yakın olduğunuzla ilgili...

 

Depremde ölen tanıdıklarımın yüzleri gözlerimin önüne geliyor. Ölen insanlarımıza, dostlarımıza Rabbim mağfiret etsin, cenneti ile şereflendirsin.

 

Depremi yaşayan ve yaralanan dostlarımız yaşanan felaketin  izlerini yüreklerinde hissediyor, unutmuyorlar. Bir kısmı ise görünür bir şekilde  depremin izleri ile hayatlarını sürdürüyorlar. Ömürleri uzun olsun. Bir de şehrimizi yok eden felaketi unutturmasınlar, yaşadıklarını, gördüklerini, hatıralarını yazsınlar. Acıyı da mutluluğu da yeni nesillere aktarsınlar. Yaşar Hocam, Raif Hocam, Ayhan Amcam yazılanların editörlüğünü yapsınlar. Ramazan Beyin, Dinar Haber Gazetesi’nin arşivi kullanılsın, Nedret Beyin  yazdıkları unutulmasın. Başkanımız Saffet Bey Dinar Depreminin Kitabının yayınlanmasını üstlensin. Dinar Depremi unutulmasın! Okundukça gözler dolsun, anmak için yitirdiklerimizi, vesile olsun. Depremin Kitabı olsun.

 

Depremden sonra memleketimin sosyal yapısı değişti. Gidenler oldu, gelenler oldu. Daha mı iyi olduk ? hayır. İnsan ilişkilerini, güzel, şirin şehrimizi mumla arar olduk. Sadece insanlar yaralanmıyor ölmüyor, şehirlerde yaralanıyor ve ölüyor. Şehri öldüren; komşulukların, dostlukların yitirilmesi, yürüdüğümüz, koştuğumuz, oynadığımız mahalle araları, sokakların yok olması kadar alışkanlıklarımızın kaybolması ile gerçekleşiyor. Değişme değil bu tümü ile bir yok olma aslında.

 

Şehrin yaralanması ise eskisinden daha geriye gitmek, kıymetli olanları yeni garipliklerle idame etmek, ruhu olmayan binalarla şehrin ve sakinlerinin yaşamasını istemektir. Eski güzelliklerin yerine sadece çirkinlikleri koyduk. Eski Belediye binamız ile yenisi ya da yerine yapılan binayı bile göz önünde bulundurmanız düşüncelerimi teyit etmek için yeterlidir diye düşünüyorum. Geç kalmış sayılmayız, bundan sonra daha iyisi için önce anlayış sonra el birliği içerisinde telafi edilebilir, şehrin içindekilerle nefes alması sağlanabilir.

 

Her şey insanın değeri ile ilgili aslında. İnsan değerli ise ilişkiler, iletişim, yakınlık, hak, hukuk adalet, eğitim, sağlık, ekonomi ve yaşanılan şehirler olumlu gelişim gösterir, şehirler daha da yaşanacak hale gelir.

 

Son olarak;

Dinar Lisesi’nin yanında yapılan ve devam edeceği söylenen yeni düzenlemeyi ve sayısı abartılmış direkleri görünce, depremden fazlası ile ders almanın eseri diye düşündüm.

 

Bir de...

Sonuçta insanımız için yapılan her türlü çalışma için şehirde yaşayanlara sormak, fikirlerini almak gerekir, en fazla da çocuklara sormak gereklidir. Çocuklar en çok doğruyu söyleyenlerdir.

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları