Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
ŞAİRLER YAPRAĞI DİNAR’IN UMRUNDA MI?
Köşe Yazısı Tarihi : 16-11-2016       
H. Fikri Ulusoy
fikriulusoy@gmail.com

( Uzak Bakış )

ŞAİRLER YAPRAĞI DİNAR’IN UMRUNDA MI?

             “Nedret Gürcan’a Edebiyatçı Mektupları”

            Sayın Nedret Gürcan Beyin, büyük bir incelik ve nezaketle imzalayıp gönderdiği yeni çıkan kitabının adı. Şimdilik son kitabı olan eserini okumaya başladığımda ilgimi çeken bir bölüme geldim. Sizlerle paylaşmak istedim.

            Sayfa 49.

            “Şairler Yaprağı, Dinar’ın umrunda olmadı.”

            Dokunaklıydı...

            Türkiye’nin 1950’lerde çıkan tek şiir dergisi, taşradan, Dinar’dan tüm Anadolu’ya yayılıyor, Dinar’ın umrunda olmuyordu.  Oysa Nedret Gürcan Bey, Şairler Yaprağı Dergisi ile Dinar’da yeni bir dünyanın inşasına başlamıştı. Tutkusunun peşinde giderken, Şairler Yaprağı Dergisi ile hem kendi mutluluğunu, hem de o  günkü Dinar’a; küçük, yeşil, güzel Anadolu kentine mutluluğu inşa etmeye çabalıyordu. Ama 1950’li yılların Dinar’ı, hem de bir taşra kenti, Anadolu edebiyatının ve şiirinin sesi olduğundan habersiz yaşamını sürdürüyordu.

            Bu durumun bugün de farklı olduğunu düşünmüyorum. Bir avuç insan aynı duygularla Dinar’da edebiyata hayat verme mücadelesini sürdürüyor. Dinar yine habersiz, Dinar yine sessiz. Neden böyle sorusu sadece Dinar içinde değil tüm ülkemiz içi geçerli bir sorun diye düşünüyorum. Başlı başına bir yazı konusu, araştırma konusu diyerek gelecek zamanlara bırakmak istiyorum.

            Nedret bey; içten, katkısız ve yalın anlatımı ile derginin nasıl basıldığından, çıkışından bahsediyor:

            “Bir sayının çıkışı bize nelere mal oldu, bir ayda kaç defa Isparta’ya gidip geldik kimseler bilmez. Hele hele Dinarlılar bunu hiç bilmezler. Dinar münevverinin vurdumduymazlığı karşısında 6. sayımızdan sonra Dinar kitapçılarının vitrinlerinden – bir daha koymamak üzere - çektik. Günde 500 gazete satılan Dinar’da ayda 5 tane Şairler Yaprağı satılmadı. Çoklarına parasız gönderdik, okuma tenezzülünde bile bulunmadılar. Dinar hesabına içimize bir acı düştü, sekiz Dinar abonesi ile iki yıl avunduk” diyor.       

            Nedret Gürcan Beyin sitemi, kırgınlığı abone sayısının azlığı değil elbette...        İlgisizlik. Dinarlının kendine ilgisizliği bu.

            Türkiye Şairler Yaprağını konuşurken, bu dergi sayesinde Dinar’ı tanırken, doğduğu yaşadığı, memleketi, kendisi için değerli Dinar toprağı, öz evladını bağrına basmayı bırakın görmezden geliyordu. Takdiri bir kenara bırakın, sarf edilen çabanın onurlandırılmamasıydı... En acı olan da bu, yakında iken, elinle tutup kucaklayabilecekken uzakta durabilmek.

            Biz ne zaman unuttuk takdir duygusunu  dile getiremeyişimizi bilmiyorum.

            - Eline sağlık demek, aslında tüm çabanın karşılığı için bile yeterliyken.

            Dinar denilince sıralanacak birkaç şey varsa onlardan biri Şairler Yaprağı ve onun taşralı şairiyken.

            Ama her şey birden kendiliğinden olmuş gibi, bize birileri bir şey hediye etmiş gibi davranmayı bırakıp herkese hakkını teslim etme zamanı değil mi? Nedret Gürcan Bey bunu çoktan hak ediyor çünkü.

            51. sayfadan devam ediyorum.

            “Sanatın atardamarının attığı kentlerde yayımlanan dergilere bir türlü giremeyen tutkulu şairlerin kapısıdır bir bakıma Şairler Yaprağı”.

            Aşk şiirlerinin şairi gönlünde ısıtmış, korumuş, maddi ve manevi kollamış bir araya getirmiştir sevdalıları. Dinar yenisi ile eskisi ile edebiyat sevdalılarına kapısını açmıştır haberi bile olmadan.        

            Kaçmaya çalışsa da görmezlikten gelse de Dinar ve edebiyat denilince, Dinar ve şiir denilince akla ilk gelen Şairler Yaprağıdır. Şairler Yaprağı Dinar’ın başına gelmiş duygulu, tutkulu kaderidir.

            Artık Şairler Yaprağı, Dinar’ın umrundadır. En azından bizim umrumuzdadır.

            Teşekkürler Nedret Bey, umarım daha çok yazarsınız. Dinar’ı yazarsınız. Anadolu da, Dinar da sizi unutmadan, yazmaya devam edecektir.

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları