Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
DİNAR  KEÇİBORLU’YA MUHTAÇ HALE Mİ GELDİ?
Köşe Yazısı Tarihi : 24-02-2017       
Yaşar Sağlam (Yönetici)
info@dinarhaberleri.com

( YORUM )

DİNAR  KEÇİBORLU’YA MUHTAÇ HALE Mİ GELDİ?

Bu soruyu 40-50 yıl önce bir Dinarlı’ya sorsanız herhalde sizin aklınızdan şüphe eder ve gülüp geçerdi. Haydi git işine, Dinar nire ? Keçiborlu nire ? Derdi. Ama hayatta hiçbir şeye olmaz dememek lazımmış. Bugün Dinar Keçiborlu’ya muhtaç hale geldi. Muhtaç deyince belki yanlış anlaşılabilir. Muhtaçlığı bizde olmayanın, Keçiborlu’da olması olarak ifade ediyorum.

 Bizde olmayıp da, Keçiborlu’da olan nedir? Evet, bizde olmayan ve Keçiborlu’da olan hayvan kesimhanesidir.

Bildiğiniz gibi Avrupa Birliği Standartlarına göre uyum süreci çerçevesinde 2011 yılında, mezbahalardaki sınıflandırma sistemi kaldırıldı. Tüm mezbahalar tek tipe dönüştürüldü. Tek tipe dönüşmesi için, mevcut mezbahalarda modernizasyon çalışması yapılması zorunlu hale getirildi. Bunu yapamayan mezbahalar faaliyetten men edildi. Yani sonuçta ilçemiz mezbahası gereken modernleştirme çalışmaları yapılamadığı için kapatılmak zorunda kaldı.

Mezbaha kapatılınca ne oldu? Kasap esnafı hayvan kesimi için en yakın olan Keçiborlu mezbahasını kullanmaya başladı. Böylece, ilçemiz Dinar, geçmişte en büyük pazarlara sahip olduğu, zahire pazarını ve canlı hayvan pazarını kaybettiği yetmezmiş gibi şimdi de kesimhanesini kaybetti.

Tabi bu işin sorumluları mahalli yönetim ve yapılan sunulan projenin maddi ödeneğini sağlaması gereken iller bankasıdır. Belediyeden bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak edindiğimiz bilgiye göre belediyece proje hazırlanmış, ödenek talep edilmiş olmasına rağmen, hazırlanan projenin merkezi yönetimce kabul edilmediği yönündedir.

Benim amacım suçlu şudur veya budur tartışması açmak değildir. Ben şu soruma cevap istiyorum;

Sayın yetkililer, Dinar’ın Keçiborlu’ya muhtaç hale gelmesi sizleri rahatsız etmiyor mu?

Dinar’lı bir vatandaş olarak beni çok rahatsız ediyor.

Bu konunun değişik sonuçlarını da belirtmek isterim.

Öncelikle, kesimlerin Keçiborlu’da yaptırılması, kaçak hayvan kesimine neden olur mu?

Veteriner kontrolünden geçmeyen veya sıhhi şartlarda kesilmeyen hayvanların etlerine ne kadar güvenilebilir?

Allah göstermesin yarın bu etlerden bulaşabilecek bir salgın hastalık yaşanırsa bunun sorumlusu kim olacaktır?

Dinar kasap esnafı, çevrede çok sayıda ile kırmızı et pazarlamaktadır. Hayvan kesiminde yaşanan problemler nedeniyle pazarda bir şüphe oluşması halinde esnafımıza bu kapıda kapanmış olmayacak mı?

Çare tez zamanda Mezbahanın istenilen standartlarda yapılması ve hizmete sokulmasıdır. Projenin tekrar hazırlanması ve kabulü için de sayın milletvekilimiz tarafından destek verilerek bu problemin süratle çözülmesini beklemek herhalde bizlerin hakkıdır.

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları

Dinarda mezbahane yoksa yazıklar olsun koskoca ilçe bu hale geldiyse siyaset bitmiştir hayvancılık olan bir ilçede mezbahane yok yazıklar olsun.Belideiyesi diğer siyasi organlar beraber bu sorun çözülmeli... ( 16-05-2017 / 18:09:07 )

Eski Kasap

Kesinlikle önemli bir konu koskoca Dinarda Mezbahane olmaması ayıp.Başkanımız bu durmu acil müdahale etmelidir. ( 13-03-2017 / 20:56:01 )

Dinarlı
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları