Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
BİR HAYAL TUTUN
Köşe Yazısı Tarihi : 06-05-2017       
H. Fikri Ulusoy
fikriulusoy@gmail.com

( Uzak Bakış )

BİR HAYAL TUTUN

Macintosh HD:Users:fikriulusoy:Desktop:Ekran Resmi 2017-05-03 10.51.34.png            Bir hayal tutturun zihninize, düşlerden farklı olsun, ayakları yere basmasın, renklendirin, uzaklardan olsun, canlandırın sizin olsun, dudaklarınızda tekrarlayın, gönlünüzle onaylayın, her gün tekrarlayın kalıcı olsun, uyanıkken olsun, götürsün yabanlara kimsenin girmediği illere, büyütün ellerinizde yanı başınızda olsun, rüyalardan ayrı olsun, çocukça olsun, dokunulmaz olsun, özgür olsun, saf olsun biraz da zıpır, yorumlanamaz olsun, eleştirenler olsun, hayaliniz olsun, hayaller dünyanız olsun, hayal tutturun gözlerinize sizin olsun.

            Hayaliz/hayalleriniz var mı ?

            Elbette.

            Çocukluk döneminde daha çok, yetişkinlikte çok daha az hayal kursakta. Hayal kuruyoruz. Zihinlerimizde yer bulan hayallerimiz var.  

            Okul öncesi dönemde her yüz çocuğun 98’i hayal kurarken, yetişkinlerin ancak % 2’si hayal kuruyor. Büyüdükçe; önyargılar, kalıplar, beklentiler, doğru olmayan gerçekler, eğitim, büyükler hayalleri azaltıyor. Hatta bölgeler arasında bile hayaller birbirinden farklı olabiliyor.

            En gerçekçi ve başarı odaklı hayaller Karadeniz Bölgesi’nde kuruluyor. Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde okuyan gençlerin hayalleri daha çoğunlukla kariyer üzerine. Marmara bölgesinde yaşayanlar fantastik hayaller kuruyorlar. Doğu Anadolu bölgesindeki gençlerse gerçekleşmesi için paraya ihtiyaç duymayan manevi hayaller kuruyorlar. İç Anadolu, Akdeniz ve Karadeniz bölgesi, mutlu, huzurlu bir yaşam ve kişisel hayallere en çok önem veren bölgeler olarak görünüyor.

            Dinar’daki dostlarım nasıl hayaller kuruyorlar, özellikle çocukların hayalleri neler bilmiyorum. Sorarsanız söylerler, belki de bu köşeye yazarlar... Büyüklerin çocuklar tarafından bağışlanmalarına vesile olur belki.

            Her ne kadar güzel bir miras bırakmasak da en güzel hayallerin sahipleri her zaman çocuklar. Hayal konusunda yeniden yazmayı düşününce 4-13 yaş aralığındaki 100’e yakın çocuğa:

             Hayal denilince ne anladıklarını sordum. Çok güzel cevaplar verdiler. Hepsine yer vermem mümkün değil ama bir kısmının düşünceleri şöyleydi:

           

            “Hayal yattığın zaman bir şeyler düşünmektir”.

            “Hayal sevmektir”.

            “Hayal balon gibidir. Çok doldurursan patlar”.

            “Hayaller tek başına kurulabilir”.

            “Hayal rüya gibidir. Ama hiçbir zaman gerçekleşmez”.

            “Hayal görebilmektir”.

            “Hayal dünyadır”.

            “Hayal atasözleri gibidir. Atasözleri de hayallerde değişiktir.”

            “ Hayal özgürlüktür”

            “ Hayal çok istemektir”.

            “Hayal eve gittiğimde uykucu olabilmektir”.

            “Hayal bir şeyleri saklamaktır”.

            “Hayal elma ağacındaki elma gibidir. Eğer elma yemeyi istersek sadece elmayı gözümüzde canlandırmamız gerekir. Ağacı sulamamız da gerekir. Ardından ağaca tırmanıp o elmayı elde etmemiz gerekir. Hayal böyledir. Sadece düşünürsek, düşündüğümüz süre boyunca hep aklımızda kalacak, elmayı hiç bir zaman yiyemeyeceğiz”

Macintosh HD:Users:fikriulusoy:Desktop:çocuk üniversitesi:Ekran Resmi 2017-03-20 11.47.42.png            Cevaplar uzayıp gidiyor. Geriye kalanları bir başka sefere yazarım belki...

            Siz.

            Bir hayal tutturun peşinden gidin. Dinlemeyin engelleri...Saçma sapan olsun, boş şeylerle uğraşıyorsun laflarına inat olsun. Güneşli, rüzgarlı, karlı ve yağmurlu olsun. Islatsın sizi kendinize getirsin.

            Hayal zihinde canlanır, tasarlanır, bazen gerçekleşmesi istenir, bazen de tam tersi. En büyük engel insanın kendisi olur. Engellere rağmen bir araya getirin hayallerinizi SİZ olsun. Ben olunca BİZ oluruz, biz olunca da ben. Hayalleriniz olsun HEPİMİZ olalım, hep birlikte olalım. Keşke demeden, ertelemeden, yarına bırakmadan başkalarından bağımsız olsun.

Çocukların verdiği cevaplardan birisini en sona sakladım. Yazmak istediklerimi özetliyor.

“Hayal çocuk gibidir. Küçükken her şey güzel, büyüdükçe gerçekleri anlıyorsun.”

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları