Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
DİNARIN;HAVASI MI? SUYU MU ? DEDİNİZ…
Köşe Yazısı Tarihi : 25-05-2017       
Yaşar Sağlam (Yönetici)
info@dinarhaberleri.com

( YORUM )

DİNARIN;

HAVASI MI? SUYU MU ? DEDİNİZ…

İlçemiz Dinar ile ilgili konuşurken hep övünerek söylediğimiz bir söz vardı. “Yahu kardeşim havasından mı, suyundan mı bilmem ama Dinar gibisi yok.”

Artık yakın gelecekte bu cümlenin hiçbir anlamı kalmayacak. Zira yapılması nerdeyse kesinleşen Uluköy Termik Santrali önce havamızı, sonra su kaynaklarımızı ve nihayet zirai topraklarımızı olumsuz yönden etkileyecek.

Termik santralin çevremizi etkilemesi kaçınılmaz bir neticedir. Kullanılacağı varsayılan ileri teknoloji sadece bu olumsuz etkiyi azaltmaya yarayacaktır.

Termik santrali Dinar için bir her derde deva olarak takdim edenler, aslında bu santralin havamızı, su kaynaklarımızı ve tarım arazilerimizi nasıl olumsuz yönde etkileyeceğinin farkında değiller mi?

Bu ülkenin elbette enerji ihtiyacının olduğu ve enerjide dışa bağımlı olmanın kötü sonuçlarını söylemek çok doğru bir söylemdir.

Enerji kaynağı olarak çevreye verdiği zararları dikkate alarak termik santral dışında başkaca kaynak bulmak zorundayız.

Hidroelektirik santralleri, güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi gibi diğer enerji kaynaklarının kullanılması daha akılıca bir yol değil midir?

Faaliyete geçtiğinde çevresini yaşanılır olmaktan çıkacaracak termik santralin sağlayacağı istihdam ileri sürülerek (istihdamı abartarak) savunulmasını anlamak mümkün değildir.

Dinar bir yol ayrımında, insanımız işsizliğe çareymiş gibi sunulan termik santrale evet diyerek, sessiz kalarak veya  destekleyerek aslında yaşadığı çevrenin bütün güzelliklerinden havasından, suyundan ve verimli toprağından vazgeçmeyi desteklemiş olmaktadır.

Tabii ki gerçekle yüzyüze geldiğimizde artık vakit çok geçmiş olacaktır. Kendisini ve gelecek nesillerini düşünmeyen, sorgulamayan, araştırmayan, tepki göstermeyen bir toplum örneği aranıyorsa maalesef Dinarlı olarak bu örneğe tıpatıp uymaktayız.

Saygılarımla…

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları

insanlar bir sabah uyandıklarında kapılarının önüne veyahut balkonlarına astıkları çamaşırları simsiyah is içinde bulduklarında anlayacaklardır ciğerlerine giren havanın nedenli zehirli ve zararlı olduğunu yazık.... ( 27-05-2017 / 09:17:02 )

Gurbetçi
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları