Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
DİNAR BANDOSUYLA YAPILAN BİR DÜĞÜN FOTOĞRAFI
Değerli  okurlarım ; Bu gün sizlere adı ilçemizle özdeşleşen  “  Dinar Bandosu “  ile alakalı elime geçen bir fotoğraf ve bu fotoğrafla ilgili açıklamadan bahsetmek istiyorum. Aslında fotoğraf ve fotoğraf altı bilgileri her şeyi açıklıyor.İşte George Pickow tarafından çekilen bir Dinar düğünü fotoğrafı ...
Haber Tarihi : 01-02-2014  

Değerli  okurlarım ;

Bu gün sizlere adı ilçemizle özdeşleşen  “  Dinar Bandosu “  ile alakalı elime geçen bir fotoğraf ve bu fotoğrafla ilgili açıklamadan bahsetmek istiyorum.

Aslında fotoğraf ve fotoğraf altı bilgileri her şeyi açıklıyor.İşte George Pickow tarafından çekilen bir Dinar düğünü fotoğrafı  ve bu fotoğrafın yayınlandığı National Georgrafic arşivinde fotoğrafla ilgili verilen bilgiler. ( Tuba çalgısının fotoğrafı bilgi vermek üzere tarafımca eklenmiştir.)

Saygılarımla.01.02.2014

“Bu fotoğrafın tarihi tam olarak bilinmemektedir. Ama 1940 ile 1950 yılları arasında ,George Pickow’un Türkiyeye yaptığı bir kaç ziyaret sırasında olduğu tahmin edilmektedir. Pickow müzikal gösterileri anlık olarak yakalamakla ilgilidir. Aslında Pickow daha çok türkü, jazz ve pop  albümlerinin kapak resimlerinin resimleriyle meşhurdur. Bnuların arasında Theodore Bikel , Louis Amsrtong ve Lena Home vardır.

Pickow bu resminde bir batı enstrümanı olan Tuba eşliğinde, Anadolu türküleriyle neşeli bir şekilde dans eden erkek köylüleri resmetmiştir. Anadolu düğünlerinde davul ve zurna gibi geleneksel enstürmanlar kullanılmaktadır. Muhtemelen Tuba’yı bu tarz Anadolu Düğünlerinde görmek Pickow’u olldukça şaşırtmıştır.

1930’lu yıllarda Cumhuriyet Halk Partisinin izlediği Batılı Müzik Enstümanlarına yönelik pozitif politika sayesinde, bir çok köy ve kasabada insanlar; Halk evlerinin ve Köy Enstitülerinin sayesinde  tiyatro oyunlarında, sportif aktivitilerinde Batılı müzik enstrümanıyla tanışmışlardır ve çalmayı öğrenmişlerdir.

Bazı kasabalarda; CHP’nin yerel yöneticileri ile Cumhuriyetin idealist müzik öğretmenleri, yerel Tören Bandosu ekibi kurmuştur.Bu bando çoğunlukla Milli Bayramlarda, partili politikacıları karşılama törenlerinde kullanılmaktaydı. Dinar bandosu 1932 yılında CHP’li belediyenin kadrosunda olan işçiler ve memurlardan amatör bir şekilde oluşturulmuştur.

Bu fotoğrafta; bandonun Dinar’da bazı düğün törenlerine; halk türküleri eşliğinde enstrümanlarıyla katıldığını göstermektedir. Bu bandonun ; önce Başbakan daha sonra Cumhurbaşkanı olan Süleyman Demirel’in 1980 yılında Dinarda yaptığı ziyaret sırasında meşhur olduğu bilinmektedir. Bandonun başında; ordudan emekli  Ali Çavuş ile birlikte 20 işçi ve memur vardı. Bandoya verilen Batılı müzik enstrümanı eğitiminden sonra 1991 yılında Başbakanlık karşısında Dinar Bandosu Beethoven’ın 9. Semfonisini  çalmıştır. Daha sonra da Süleyman Demirel Başbakan seçilmiş ve bir kaç kez daha 1993 yılında Çankaya Köşkünün karşında Demirel Cumhurbaşkanı olduktan sonar Bando marifetini sergilemiştir.

Ali Çavuş Bandosu  :” Başbakanın karşısında Beethoven’ın 9. Semfonisini çalmak elbette çok farklıydı”

Daha sonra Anadolu kasabalarındaki bu bandolar birkaç filme bile konu olmuşlardır . (Selamsız Bandosu 1987 , Beynelminel 2006) “


Haberle İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Bölüme Ait Diğer Haberler