Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
DİNAR’DA HIDIRELLEZ KUTLAMALARI
DİNAR’DA HIDIRELLEZ KUTLAMALARI Değerli dostlar; Hıdırellez kutlamalarının en fazla ilgi gördüğü yerlerden birisi ilçemiz Dinar’dır. Yıllardır halkımız 6 Mayıs gününü sabırsızlıkla bekler ve bu gün büyük bir coşku içerisinde kutlanır. Hıdırellez kutlamaları çok önceleri şimdiki Santral Parkının hemen yanı başında ...
Haber Tarihi : 06-05-2015  

DİNAR’DA HIDIRELLEZ KUTLAMALARI

Değerli dostlar;

Hıdırellez kutlamalarının en fazla ilgi gördüğü yerlerden birisi ilçemiz Dinar’dır. Yıllardır halkımız 6 Mayıs gününü sabırsızlıkla bekler ve bu gün büyük bir coşku içerisinde kutlanır. Hıdırellez kutlamaları çok önceleri şimdiki Santral Parkının hemen yanı başında etrafı ağaçlıklarla kaplı koruda yapılırdı.

Hıdırellez günü eğlencelere sadece Dinar halkı değil, çevre köy kasaba ve hatta Isparta, Burdur gibi illerden katılanlar olurdu. İnsanlar kendi aralarında yer, içer eğlenirlerdi. Hıdırellez şenliklerinin vaz geçilmezlerinden birisi yüksek ağaçlara kurulan büyük salıncaklardı.

O günlerin hatırası şu anda Santral Caddesinden Atatürk İlköğretim Okuluna ayrılan sokaktaki sokak  levhamız, “Hıdırellez Sokağı” dır.

Son zamanlarda Hıdırellez şenlikleri Suçıkan Park’ta yapılmaktadır. Burada yapılan şenlikler de artık halk sadece kendi arasında eğlenmekle kalmayıp, şenliklere getirilen sanatçıların verdikleri konserlerle farklı bir yapıya kavuşmuştur.

6 Mayıs 2015 (Bugün) Hıdırellez şenliklerine katılım son yıllarda yapılan şenliklere göre oldukça fazla idi. Sadece Dinar’lılar değil, çevreden de çok sayıda misafir Hıdırellez için Suçıkan’da toplanmıştı.

Bana göre bu yılki Hıdrellez şenlikleri son yıllarda yapılan şenliklere göre katılım bakımından çok farklı idi. Hani bir tabir vardır ya, yer gök insandı.

Bu kalabalığı görmek beni son derece memnun etti. Zira geleneksel kültür değerlerimizden olan Hıdırellez’in  halkımızca benimsenmesi, devam ettirilmesi sevindirici bir durumdur.

Bu arada bu şenliklerin artan bir ilgi ile sürdürülmesinde en büyük payın Dinar Belediyesine ait olduğunu belirtmemiz lazımdır.

Hıdırellez şenliklerine halkın katılımı bizlere bir şeyi daha düşündürmelidir.

Dinar Belediyesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi ortaklığıyla gerçekleştirilen Marsiyas Uluslararası Kültür Sanat ve Müzik Festivaline halkın katılımında neden sıkıntı(!) yaşanıyor?

Yapılan bu festivalin Dinar Halkı tarafından benimsenmesi, destek görmesi için neler yapılmalıdır? Gibi soruları da sormadan edemiyorum.

Her şey bir yana,  Dinarlı hemşehrilerimizi  geleneklerine sahip çıktıkları, Hıdırellezi dolu dolu yaşadıkları için canı gönülden bir kere daha kutlamak istiyorum.

Saygılarımla.


Haberle İlgili Ziyaretçi Yorumları

dilekler ne zaman yazılır ne zaman denize atılır ( 04-08-2015 / 18:03:02 )

Meltem
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Bölüme Ait Diğer Haberler