Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
DİNAR DEPREMİNİN 20.YILI
DİNAR DEPREMİNİN 20.YILI Değerli Okurlar; İlçemiz Dinar tarih boyunca çok sayıda deprem geçirmiştir. Tarihi sırasıyla; Firig döneminde M.Ö.  8. Yüzyılda şehir (Celainai) büyük bir depremle yıkılmıştır. Pers döneminde M.Ö. 84. Yılında şehir (Apameia) bir kere daha yıkılmıştır. Roma döneminde M.S. 225-235 yılları arasına ...
Haber Tarihi : 01-10-2015  

DİNAR DEPREMİNİN 20.YILI

Değerli Okurlar;

İlçemiz Dinar tarih boyunca çok sayıda deprem geçirmiştir. Tarihi sırasıyla;

Firig döneminde M.Ö.  8. Yüzyılda şehir (Celainai) büyük bir depremle yıkılmıştır.

Pers döneminde M.Ö. 84. Yılında şehir (Apameia) bir kere daha yıkılmıştır.

Roma döneminde M.S. 225-235 yılları arasına meydana gelen deprem şehri (Apameia) tekrar yıkılmıştır. Bu deprem sonucunda çevrede göllerin oluştuğu bilinmektedir.

Osmanlı  döneminde  1853 yılında şehir (Geyikler) büyük bir depremle tahrip olmuş ve şehir terk edilmiştir.

1875 yılında Dinar- Çivril arasında meydana gelen depremde 1300 kişi vefat etmiştir.

Dinar’ın büyük depremlerinden birisi de 1925 yılında yaşanmıştır. Bu depremin büyüklüğü 6.0 dır.

Dinar tarihte beş defa depremle yıkılıp tekrar kurulmuştur.

Bölgede 1900-1994 yılları arasında  büyüklükleri  4.0 ile 6.9 arasında değişen 212 deprem aletsel olarak kaydedilmiştir.

Dinar 1 Ekim 1995 yılında bir deprem yaşadı. Depremde resmi kayıtlara göre 94 hemşehrimiz vefat etti. 250 vatandaşımız da yaralanmıştır. Bu depremin en büyük değeri  5.9 dur.

Bu depremde Dinar ve çevresinde 4223  hane kullanılamaz, 3091 hane orta hasarlı, 6609’ı hafif hasar görmüştür. Dinar merkezinde hasarsız olan hane sayısı ise 2148 dir. Bu ilçe merkezindeki hane sayısının %30.5 dir.

Bu depremin Dinar ve çevresine verdiği maddi kayıpların toplamı ise en az 250 milyon dolar olarak hesaplanmıştır.

Bu kadar büyük tahribatı yapan depremin büyüklüğü 5.9 dır ve 25 saniye sürmüştür. Bu büyüklük bu coğrafyada her zaman beklenen orta şiddetli bir depremdir.

1995 Depreminde ilçemizde çalışmalarda bulunan ODTÜ Deprem Mühendisliği Araştırma Merkezi ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesince ortaklaşa hazırlanan raporda şöyle denildi;

“Dinar’da 10 gün süren öncü şoklar, deprem oluşumlarının genel  karakterine uymayan  bu ilginç durum bir yandan can kayıplarının azalmasına, diğer yandan ise, yapı hasarlarının birikerek çoğalmasına neden olmuştur. Dinar depremi, deprem bölgelerinde yaşayan halkın depremler hakkında hemen hiç teknik bilgi sahibi olmadığını ve depremlerin günümüzde hala bir doğa sırrı olarak algılandığını bir kez daha göstermiştir.”

“Dinar’da yaşanan felaket, hepsi daha önce bilinen yanlış uygulamaların Dinar’da da yapılmış olduğunu göstermektedir.”

Öncelikle deprem şehitlerimizi  rahmetle anarken,  diğer yandan da deprem gerçeğini ve bu coğrafyada her zaman bu büyüklüklerde depremin olacağını, başta yetkililer olmak üzere tüm vatandaşlarımıza hatırlatmak ve buna göre yapılaşmada  gereken  titizliğin   göstermesine vesile olmak dileğimizdir. Saygılarımla…


Haberle İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Bölüme Ait Diğer Haberler