Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
ALA BAYRAM’IN İDAMINA DAİR
ALA BAYRAM’IN İDAMINA DAİR Değerli dostlar, Dinar’da idam edilen son kişi olan Ala Bayram hikayesi bizler için her zaman önemli olmuştur. Çoğumuz bu konudaki  ayrıntılı bilgileri değerli yazarımız Nedret Gürcan’ın “Yaşanmış Taşra Öyküleri”  kitabından öğrendik. Bizler, Dinar’ın yakın geçmişinde yaşanan ...
Haber Tarihi : 11-11-2015  

ALA BAYRAM’IN İDAMINA DAİR

Değerli dostlar, Dinar’da idam edilen son kişi olan Ala Bayram hikayesi bizler için her zaman önemli olmuştur.

Çoğumuz bu konudaki  ayrıntılı bilgileri değerli yazarımız Nedret Gürcan’ın “Yaşanmış Taşra Öyküleri”  kitabından öğrendik.

Bizler, Dinar’ın yakın geçmişinde yaşanan önemli konuların birçoğunu sayın Nedret Gürcan’dan öğrendik. Yazdığı kitaplar ve makalelerle Dinar’ın yakın geçmişine çok önemli kaynaklar sunan değerli Yazar ve Şair sayın Nedret Gürcan’a Dinarlılar olarak çok şeyler borçlu olduğumuzu belirtmek isterim.

Ben bu gün sizlerle Ala Bayram’ın idamıyla alakalı resmi gazetede yayımlanan idam hükmünün yerine getirilmesiyle ilgili kararı ve Ala Bayram’ın idam sehpasına çıkarken çekilmiş (çok bilinmeyen)  bir fotoğrafını paylaşmak istedim.

Saygılarımla.

Dinar'ın Gökçek köyünden Ahmetoğlu Bayram Çelik hakkındaki idam hükmünün

infazına dair

(Resmî Gazete ile ilâm : 25. / . 1958 - Sayı : 9817)

No.

2096

Dinar'ın Akarca köyünden ibrahim Acar'ı parasına ve malına tamaan öldürmekten

suçlu Dinar'ın Gökçek köyü 71 numaralı hanede kayıtlı Ahmetoğlu, Sultan'dan

doğma, 25 Mart 1326 doğumlu Bayram Çelik hakkında Dinar Ağır Ceza

Mahkemesinden sadır olan ve Temyiz Mahkemesi Birinci Ceza Dairesinin 20.

IV. 1957 tarihli ve 687 esas, 1333 Karar ve 163 tebliğ sayılı ilâmı ile tasdik edilmiş

bulunan idam hükmünün Teşkilâtı Esasiye Kanununun 26 ncı maddesi mucibince

infazına karar verilmiştir (Cilt: 1 - Sayfa: 19,491,510,511).

22 Ocak 1958

Açıklama: C:UsersOemDesktop1958-Ala-Bayramın-İdamı-1.jpeg


Haberle İlgili Ziyaretçi Yorumları

Değerli arkadaşım Polat bey, mesajınızla yaptığınız katkı için teşekkürlerimi sunarım. Polat bey, "ALA BAYRAMIN İDAMINA DAİR" başlıklı yazıyı idamın infazıyla ilgili resmi gazetede yayınlanan yazıyı kullanarak sizlere sundum. Sayın Nedret Gürcan'ın bu yazıyla alakası yoktur. Ancak ilçemizin yakın tarihi konusunda çok şeyi bizler sayın Gürcan'ın kaleminden öğrenmekteyiz. Ayrıca ben bu yazımda Ala Bayram'ın bu cinayeti işlemiş olduğu gibi bir iddiada da bulunmadım. Eğer uygun görürseniz bu konudaki bilgilerinizi bu köşede yayınlamak isterim. Saygılarımla. ( 16-11-2015 / 10:05:45 )

Yaşar Sağlam

Sevgili Yasar hocam,arkadasim.Ala bayram ile ilgili yazini okudum.Yazinda Degerli insan Nedret Gurcan agabeyimizin bilgilerinden faydalandigini yaziyorsun.Ben bu ala bayram konusunu bilen biriyim.Ben Gokcek koyundenim ve ala bayram akrabam.Idam edilmeden once her sali gunu annemle ziyaretine giderdik.Benim yasim geregi fazla bilgim yok ama gerek annemin soylemi gerekse anneannemin anlattiklarindan sunu ogrendim.Ala bayram o cinayeti islememis,oglunun sucunu uslenmis.Bilinmesini isterim.Saygilarimla. ( 16-11-2015 / 08:34:31 )

Polat Basturk
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Bölüme Ait Diğer Haberler