Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
KÖY GARAJI MESELESİ
KÖY GARAJI MESELESİ İlçemizin köy ve kasabalarıyla, çevre ilçelerden gelen yolcu dolmuşları köy garajına girmek zorunda. Şu anda köy garajı olarak şehirlerarası terminalde ayrılan bölüm kullanılmaktadır. Bilindiği gibi köy garajı önce Ilıca altına alındı, burasının SGK’ya hizmet binası olarak tahsis edilmesiyle, yeri değişen köy ...
Haber Tarihi : 15-02-2017  

KÖY GARAJI MESELESİ

İlçemizin köy ve kasabalarıyla, çevre ilçelerden gelen yolcu dolmuşları köy garajına girmek zorunda. Şu anda köy garajı olarak şehirlerarası terminalde ayrılan bölüm kullanılmaktadır.

Bilindiği gibi köy garajı önce Ilıca altına alındı, burasının SGK’ya hizmet binası olarak tahsis edilmesiyle, yeri değişen köy garajının yeri cumartesi pazar yeri olarak belirlendi..

Cumartesi pazarının kullanılmasıyla alakalı çıkan problemden sonra ise, Köy Garajı şimdiki yeri olan şehirlerarası otobüs terminaline alındı.

İlçemizde şehirlerarası otobüs terminaliyle köy garajı konusu uzun zamandır çözülemeyen bir problem olmaya devam etmektedir.

Öncelikle otobüs terminaline Dinar’lı bir türlü alışamadı. Bu alışamamanın elbette nedenleri var. Merkezden uzak olması, servis araçlarının yokluğu gibi nedenler en önemlileri.

Isparta dolmuşlarının son uygulamayla tekrar cumartesi pazarı yerine alınması, köy garajı ne olacak sorusunu tekrar gündeme getirdi.

Köylülerle ve esnaflarla yaptığımız sohbetlerde, köy garajının şehirden uzak olması, köylüleri İlçeye gelmemeye yönelttiği gibi bir iddiası var. Gerçi köylüler Dinar’a geldiklerinde ilçe merkezine yakın yerler olan, opet veya Türk Telekom binası yakınlarında bırakılmaktalar. Köy garajına girmesi gereken araçların da çok az bir kısmı terminale gitmektedir, çoğu terminale gitmemektedir.

Köylüler için esas problem dönüşte araca binmekte yaşanmaktadır. Araçlar yolcularını ana yol kenarında bekleyerek almaktadırlar.

Bu zorluklar nedeniyle özellikle, Çölovası köy ve kasabalarından eskiye göre az sayıda insanımızın Dinar’a geldiği söylenmektedir. Hatta resmi işi olmayan özellikle kadınların Dinar ‘a gelmekten vazgeçtikleri anlatılmaktadır.

Dinar’da işyerlerinin alışverişi büyük ölçüde köy ve kasabalardan gelen müşterilerine bağlıdır. Esnafın durgun olan işleri köylerden gelen müşteri sayısının azalmazıyla daha da çekilmez bir hal aldığı dile getirilmektedir. Yine müşterisi azalan araç sahiplerinin de zarar ettikleri ifade edilmektedir.

Belki şu anda şehirlerarası Otobüs terminalinin yeri meselesi kısa sürede çözülmeyebilir. Ancak köy garajının mutlaka şehir merkezinde bir yere, ya Cumartesi pazarına veya Ilıca altındaki boş sahaya alınması gerekmektedir.

Bu konuda yetkililerin bir araştırma yaparak bu probleme çözüm getirmelerini bekliyoruz.


Haberle İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Bölüme Ait Diğer Haberler