Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
UNUTULAN , ÖZLEDİĞİMİZ VE  KAYBETTİKLERİMİZ 6
UNUTULAN , ÖZLEDİĞİMİZ VE  KAYBETTİKLERİMİZ  6 KARDEŞLER UN FABRİKASI–1949 Ahmet Vehbi Kitiş (1207 -1976 ) Abdullah, İsmet, Nedim ve Halil Kitişlerin Kardeşler adını verdiği bu fabrika da uzun yıllar faaliyetini sürdürmüş bir fabrikamızdır. Fabrika hububat tüccarlığı yapan ve Şemsettin Bey ortaklığından ayrılan Vehbi Bey tarafından yaptırılmış. ...
Haber Tarihi : 23-02-2017  

UNUTULAN , ÖZLEDİĞİMİZ VE  KAYBETTİKLERİMİZ  6

KARDEŞLER UN FABRİKASI–1949

Ahmet Vehbi Kitiş (1207 -1976 ) Abdullah, İsmet, Nedim ve Halil Kitişlerin Kardeşler adını verdiği bu fabrika da uzun yıllar faaliyetini sürdürmüş bir fabrikamızdır. Fabrika hububat tüccarlığı yapan ve Şemsettin Bey ortaklığından ayrılan Vehbi Bey tarafından yaptırılmış. Ancak siyasi nedenlerle bir türlü ruhsat alamadığı için faaliyete geçiremeyince DDY. Da çalışan Müfettiş oğlu İsmet’i çağırıp fabrikayı faaliyete geçirmesini yoksa hakkını helal etmeyeceğini söyleyince İsmet Kitiş müfettişliği bırakıp fabrikanın başına geçmiş ve gereken girişimleri yaparak ruhsatı alıp 11 sene sonra alıp 1960 yılında faaliyete geçirmiştir. Daha sonra el değiştirerek Önder Yem fabrikası olarak Mustafa Uğur ve oğulları tarafından faaliyetini sürdürmüştür.

Fabrika yakın zamana kadar faaliyet göstermiş daha sonra uğur aileside işletmeyi bırakmış geçtiğimiz yıl İsmet Kitiş vefat etmiş bina unutulanlar arasına katılmıştır.


Haberle İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Bölüme Ait Diğer Haberler